statystyki

Renty bez zmian. Przynajmniej na razie

autor: Bożena Wiktorowska23.04.2015, 07:43; Aktualizacja: 23.04.2015, 08:34

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac nad zmianami zasad przyznawania rent z tytułu niezdolności do pracy. Na obecnych zasadach będą także ustalane renty rodzinne. Taką deklarację złożył wczoraj na posiedzeniu sejmowej komisji polityki senioralnej wiceminister pracy Marek Bucior.

Powodem ożywionej dyskusji dotyczącej możliwych zmian w polskim systemie ubezpieczeniowym był raport OECD „Lepsza praca wraz z wiekiem: Polska 2015”. Badacze Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oceniając polski system uznali, że jedną z barier zatrudniania starszych pracowników są renty z tytułu niezdolności do pracy. W ich opinii seniorzy zamiast szukać pracy, będą się ubiegać o renty.

Jednak zdaniem dyrektor departamentu analiz ekonomicznych i prognoz MPiPS Małgorzaty Sarzalskiej nie ma takiego zagrożenia. – System rentowy się sprawdził – uważa. Jej zdaniem konsekwentna polityka ZUS dotycząca orzekania o niezdolności do pracy spowodowała, że w latach poprzedzających ograniczenie prawa do wcześniejszych emerytur nie doszło do boomu rentowego.

Rząd nie zamierza także zlikwidować czteroletniego okresu ochrony dla osób w wieku przedemerytalnym, co proponuje OECD. Powód? Resort nie chce w tej kwestii podejmować żadnych decyzji bez konsultacji z partnerami społecznymi. Ponadto strona rządowa chce się zapoznać z efektami likwidacji okresu ochronnego we Francji i Włoszech.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane