Zamiast odręcznego podpisu pod milionami decyzji ZUS pojawi się nadruk imienia i nazwiska osoby, która ją wydała. Przedsiębiorcy muszą uważać na doręczenia elektroniczne na nowych zasadach.
Zamiast odręcznego podpisu pod milionami decyzji ZUS pojawi się nadruk imienia i nazwiska osoby, która ją wydała. Przedsiębiorcy muszą uważać na doręczenia elektroniczne na nowych zasadach.
We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje m.in. zmiany w zasadach rozliczania dotacji z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń pracowniczych, wypłacanych na podstawie przepisów antycovidowych.
Najciekawsze zmiany, mające największe pole oddziaływania, dotyczą zasad generowania przez ZUS korespondencji z przedsiębiorcami i świadczeniobiorcami. W myśl zmian w art. 71ab ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.) w przypadku podmiotu posiadającego jednocześnie profil informacyjny założony w systemie teleinformatycznym zakładu oraz adres do doręczeń elektronicznych, wpisany do bazy, doręczenie pisma w postaci elektronicznej, nadanego przez ZUS, następuje na ten właśnie adres. Według nowych zasad zostanie ono przekazane również na profil informacyjny założony w systemie teleinformatycznym zakładu. W przypadku przedsiębiorców niemających adresu do doręczeń elektronicznych za doręczone będzie traktowane każde pismo w momencie jego odbioru na profilu w systemie ZUS, a w razie braku odbioru, jako doręczone będzie traktowane po upływie 14 dni od umieszczenia na profilu.
Z kolei w przepisach emerytalnych i dotyczących świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa pojawią się zapisy, w myśl których decyzje oraz inne pisma w sprawach świadczeń przyznawanych i wypłacanych przez ZUS mogą, zamiast podpisu, zawierać nadruk imienia i nazwiska wraz ze stanowiskiem służbowym osoby upoważnionej do ich wydania.
Dotychczas taka możliwość była stosowana wyłącznie przy masowych procesach wydawania decyzji przez ZUS, np. podczas waloryzowania świadczeń czy wypłacie 13. i 14. emerytury. Tymczasem ZUS wydaje ok. 5 mln decyzji rocznie o przyznaniu indywidualnych świadczeń emerytalno-rentowych oraz ok. 8 tys. świadczeń krótkoterminowych z systemu ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa. Przepisy antycovidowe wprowadziły możliwość stosowania nadruku w czasie epidemii. Nowela ma na stałe wdrożyć te sprawdzone rozwiązania do przepisów ubezpieczeniowych.
Projektowana ustawa przywraca także obowiązek płacenia odsetek przez ZUS w razie opóźnienia w wydawaniu decyzji. Zakład został z niego zwolniony na początku epidemii, gdy okazało się, że ze względu na ograniczenia i natłok prac przy wypłacie świadczeń przewidzianych w kolejnych tarczach antycovidowych zaległości w tym zakresie sięgały nawet dziesiątek tysięcy decyzji miesięcznie. Po zmianach ZUS zapłaci odsetki z urzędu, jeśli decyzja miała być wydana po 1 stycznia 2022 r. i nastąpiło to z opóźnieniem. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt przyjęty przez rząd
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama