odpowiedź
Pracownik chorował od 23 sierpnia do 5 września br. Do końca sierpnia był zatrudniony na pół etatu z wynagrodzeniem w wysokości 1850 zł, a od 1 września objął cały etat i jego pensja wzrosła do płacy minimalnej, czyli wyniosła 3010 zł. Od 6 września 2022 r. opiekuje się chorym dzieckiem i wnioskował o zasiłek opiekuńczy. Jaką przyjąć podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego – tę po zmianie etatu czy ustaloną dla zasiłku chorobowego z okresu sierpień 2021 – lipiec 2022 r.?
W opisywanym przypadku podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi wynagrodzenie ustalone po zmianie etatu, czyli odpowiadające minimalnej stawce dla pełnego wymiaru czasu pracy, po odliczeniu części składkowej – 13,71 proc. Podstawę wymiaru zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego co do zasady oblicza się ze średnich zarobków pracownika uzyskanych przez niego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zachorowania. Natomiast gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia z tytułu stosunku pracy, podstawę zasiłkową wyznacza się, przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe tego zatrudnienia. Przez „wynagrodzenie” uwzględniane w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego rozumie się przychód pracownika, od którego naliczane są składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe finansowanych ze środków pracownika. Jest to kwota odpowiadająca 13,71 proc. tej podstawy.
Pozostało
95%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama