W maju br. w czasie okresu wypowiedzenia uległem wypadkowi przy pracy. Umowa o pracę uległa rozwiązaniu 31 maja. Zwolnienie lekarskie z związku z odniesionymi obrażeniami otrzymałem dopiero 20 czerwca i w efekcie przebywałem na nim do 10 lipca. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jednak odmówił mi zasiłku chorobowego, bo jego zdaniem choroba powstała zbyt późno. Czy miał do tego prawo? Czy mogę w odwołaniu powołać się na wypadek jako przyczynę niezdolności do pracy?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy odwołać się do przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Jak wynika z wynika z art. 6 ust. 1 tej ustawy, zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Wyjątkowy mechanizm przewidziano w art. 7 pkt 1 i 2 ustawy zasiłkowej, który stanowi, że zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Pozostało
72%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama