statystyki

Mieszana waloryzacja: Rząd podważa reformę emerytalną

autor: Bożena Wiktorowska25.09.2014, 07:59; Aktualizacja: 25.09.2014, 08:09
Zasady waloryzacji świadczeń

Zasady waloryzacji świadczeńźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeszcze w 2024 r. Polska odczuje skutki mieszanej waloryzacji. Wyższe wypłaty o co najmniej 36 zł spowodują, że budżet dodatkowo wyda wówczas 3,4 mld zł

Stały Komitet Rady Ministrów zajmie się dzisiaj rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Rząd chce, żeby w przyszłym roku waloryzacja świadczeń miała wyjątkowo charakter mieszany – procentowo-kwotowy. W efekcie tych zmian emerytury i renty zostaną podwyższone w marcu 2015 r. o 1,08 proc. podstawy wymiaru, ale nie mniej niż o 36 zł. Partnerzy społeczni nie zostawili na propozycji rządu suchej nitki.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (46)

  • NIUNIEK(2014-10-22 10:33) Zgłoś naruszenie 10

    Kolejny szwindel , kant , oszustwo rządzącej od 2007 roku ekipy kłamców , oszustów i złodziei. Zastanawiające że tacy oszuści i kłamcy uzyskują tak wysokie poparcie w wyborach. Niszczą Polskę i Polaków sukcesywnie , - niestety skutecznie , za kilka czy też kilkanaście lat wszyscy razem obudzimy się z ręką w nocniku. Rozsądni , uczciwi i myślący młodzi ludzie wyjadą z tego piekła , które z takim mozołem od siedmiu lat buduje nam PO. Zostaną starcy i niedojdy , państwo się na naszych oczach stacza - i to będzie autentyczną miarą "sukcesu" ekipy PO.

    Odpowiedz
  • xyz(2014-10-02 11:10) Zgłoś naruszenie 10

    Kontynuacja oszustwa , kontynuacja oszukańczej manipulacji w sprawie waloryzacji świadczeń emerytalnych . Polska w moich oczach stała się państwem wiarołomnym , oszukańczym - któremu nie można wierzyć i ufać.

    Odpowiedz
  • BIEDNA EMERYTKA(2014-09-25 20:12) Zgłoś naruszenie 10

    W 1996 R ,EMERYTURY I RENTY ZA RZĄDÓW P. SUCHOCKIEJ BYŁ OBNIŻONY WSKAZNIK DO96 %,NASTĘPNIE BYŁO WYPŁACANIE RÓŻNICY DO 100% W RATACH ,LECZ PO OBJĘCIU RZĄDÓW L KACZYNSKIEGO WYPŁACONO JEDNORAZOWO 50 ZŁZ MARCOWĄ WALORYZACJĄ I NA TYM STRACILI EM.I REN.JAKIEŚ 300ZŁ Z TAK ZW. STAREGO PORTFELA I DO DZIŚ TRACIMY .JAK ZWAŁ TAK ZWAŁ ZAWSZE COŚ NAM ZABIERAJĄ.RÓWNIEŻ WSTRZYMANO PODWYŻKĘ KWOTY WOLNEJ OD PODATKU ,KTÓRA DO DZIŚ NIE JEST PODNIESIONA I JESZCZE DOKŁADKA DO NAJNIŻSZYCH RENT I EM DO NAJBIEDNIEJSZYCH .TAK ŻE MOJA ZNAJOMA MIAŁA DOKŁADKĘ A JEJ MĄŻ MIAŁ WYPŁATĘ OKOŁO 3000TYŚ TAK RZĄDZIŁ PIS.

    Odpowiedz
  • ola(2014-09-26 21:51) Zgłoś naruszenie 10

    Do ewa- to jakie według ciebie powinni mić emerytury : urzędnicy państwowi, górnicy , politycy posłowie śdziowie , prokuratrzy , wojskowi , słuźby specjalne , którzy NIE PŁACĄ ANI ZŁOTÓWKI NA SwOJE EMERYTURY. One wypłacane są z bierzącyvh podatków a ich wysokość ustalanavjest na zasadzie. Np. Dla policji po 15 latach pracy wysokość enerytury to 80% OSTATNIEGO WYNAGRODZENIA . Natomiast po 20 latach pracy 100% OSTATNIEGO WYNAGRODZENIA.
    Dalej np. Górnicy gdzie kaźdy przepracowany rok pod ziemią mnoży się razy 1,8 czli jeden rokmpracy liczy się jako prawie DWACLATA PRACY. A emerytura może wynosić nawet 130% ostatniego wynagrodzenia . Do tego deputat węglowy do końca życia i inne. A składki emerytalne za górników płacimynmy podatnicy.
    Jak to się ma do rolnikówv, którzy wprawdzie płacą niskie składki ale płacą. Poza tym skoro na całym świecie rolnictwo jest dofinansowwane to nie wymagajmy aby w Polsce było inaczej.

    Odpowiedz
  • DO 28(2014-09-26 16:34) Zgłoś naruszenie 10

    Patrz tabela wyżej !
    3,8-tyś ma emerytury od 100-500 zł ( to nagroda za dożycie w szczęściu i zdrowiu do emerytury ) WIEK ,bez minimalnego ogólnego stażu zawodowego !
    308 -tyś od 501-1000-tyś (Ci pierwsi 501 zł tak jak wyżej ,Ci drudzy 1000-tyś minimalny staż pracy rodem z PRL jedna trzecia okres nieskładkowy ) Oraz nisko wynagradzani.
    Ci ostatni w tabeli 35 -tyś powyżej 5000-tyś to reformatorzy !

    Odpowiedz
  • W czepku urodzony JAROMIRZE !(2014-09-29 11:15) Zgłoś naruszenie 10

    W czym jesteś lepszy od innych przeciętnych ludzi ?
    Może tylko tym ,iż w powszechny wieku emerytalnym obowiązującym w Polsce 65-lat ,a Ciebie NIE ?
    Zanim CI objęci powszechnym systemem emerytalny doszli do 65-lat ,to ty zdążyłeś wypracować wcześniejszą emeryturę w Polsce w wieku 55-lat ,i w UE od 55-60 -tki . BAJKOPISARZU więc kto kogo okrada ?
    Dla wielu jesteś takim samym pasożytem ,jak Ci których opisujesz ! Pomniejsz sobie żołądek ,bo jak ludzie zobaczą swoje kapitałowe emerytury to rewolta pewna jak w banku !!

    Odpowiedz
  • doJaromira(2014-09-29 18:55) Zgłoś naruszenie 10

    Głową pracowało wielu , tylko nie zawsze w szczytnym celu - łatwo to rozpoznac po twojej wypowiedzi

    Odpowiedz
  • ŻEGNAM !(2014-10-01 07:43) Zgłoś naruszenie 10

    NO TO POPISAŁEŚ SIĘ KOLEJNY RAZ CYMBALE !

    Odpowiedz
  • POL ANKA(2014-09-26 13:30) Zgłoś naruszenie 10

    walka o emerytury toczyć się będzie tak długo, jak długo społeczeństwo nie pozna mechanizmu powstania niskich świadczeń emerytalnych. Musi zostać powiedziane dlaczego tysiące osób otrzymują emerytury poniżej tysiąca złotych. Jeśli wynika to z krótkiego okresu składkowego, to nie można utrzymywać nadal fikcji ZUS-u jako instytucji o charakterze solidarnościowym. Wszelkie świadczenia przedemerytalne i wynikające z krótkich okresów składkowym maja być wykazywane jako odrębna pozycja w rozrachunkach ZUS. To państwo zainspirowało powstanie tych kalekich rozwiązań, niech więc państwo z budżetu negocjuje zasady wzrostu tych świadczeń.

    Odpowiedz
  • spaider(2014-09-30 08:51) Zgłoś naruszenie 10

    Już Kochanowski powiadął "zawżdy ten więcej zjada co bliżej misy siada" tyle i ąż tyle na temat systemu emerytalnego

    Odpowiedz
  • DO JAROMIR !(2014-09-30 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    Znów nie masz racji . DOWÓD ! Emerytury górnicze ponad przeciętną ,a pracują tylko kilofami .
    Wystarczy ,czy wymieniać dalej ? Wszystkie informacje dotyczące swojej osoby SAM podajesz do publicznej wiadomość na wszystkich forach internetowych "JAROMIR " oraz SENIOR IP 88156 60 .
    Na koniec "w czepku urodzony" wcześniejsza emerytura z dopisanym stażem pracy ,a składek NIGDY NIE BYŁO!
    A że mnie cholera bierze to fakt , bo to ja będę zasuwać do 67-lat na te przywileje !

    Odpowiedz
  • ola z IP: 37.30.89.* (2014-09-26 21:51)(2014-09-27 07:50) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego łżesz w policji po 15 latach to emerytura wynosi 40%, a po 30 latach 75% wynagrodzenia i to jest maksimum nigdy nie można dostać 100%.

    Odpowiedz
  • i to(2014-09-26 16:20) Zgłoś naruszenie 00

    Nie napadajcie na siebie za 28 zł.Ile trzeba takich podwyżek na jedną odprawę wybrańca.
    Żydki ,a może kwoty wolne od podatku w krajach UE i okaże sie że jesteśmy najbardziej okradanym narodem Europy

    Odpowiedz
  • ola z IP: 37.30.89.(2014-09-29 06:10) Zgłoś naruszenie 00

    Kłamiesz, manipulujesz, szczujesz pomiędzy możliwością przechodzenia na emeryturę a faktem przechodzenia jest kosmiczna różnica.Emerytury mundurowe wynoszą po 15 latach 40% uposażenia i są zwiększane o 2,6$ za każdy kolejny rok służby, maksymalnie mogą wynieść 75%..Rocznie przechodzi na emeryturę po 15 latach maksimum kilkudziesięciu mundurowych głównie ze względu na zdrowie.Nikt rozsądny nie odchodzi na emeryturę po 15 latach bo wynosi ona 1200-1500 zł.W 2012 roku przeprowadzono reformę systemu emerytalnego w myśl której mundurowi aby oyrzymać minimalmą emeryturę muszą spelnić dwa warunki przepracować 25 lat i osiągnąć wiek 55 lat.Twoja wiedza to plotki z magla

    Odpowiedz
  • JANUARY(2014-09-28 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    odgrodzona władza od społeczeństwa murem obłudy pilnuje tylko swojego darmowego żłobu a kowalskich karmi gruszkami na wierzbie

    Odpowiedz
  • EWA(2014-09-25 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    Bo to jest podwyżka kwotowa dla obywateli, którzy mają emeryturę nie wyższą niż 3.333 zł. Obywatele, którzy płacili wysokie składki na emeryturę, która obecnie wynosi do 3.333 zł i KRUSowcy dostaną tak samo po 36 zł.
    Ale przecież ZUS, którego machlojki państwo utajniło, musi płacić emerytury ofiarom Niemców, przerzucając tym samym winę Niemców na własnych obywateli. Skandal jak diabli, ale przecież mamy nikczemne państwo.

    Odpowiedz
  • ola(2014-09-29 00:17) Zgłoś naruszenie 00

    Do 31- moje ŁGARSTWO WYNIKA Z OFICJALNYCH INFORMACJI PODAWANYCH TV I GAZETACH. Nie pisze się w nich natomist , że staź zawodowy do emerytury jest w polskiej policji bodajże najniższy na świecie ( chyba za wyjątkiem Koreii Północnej i Kuby). Młodych silnych , zdrowych chłopów nasz rząd wysyła po 15 latach na emeryturki ( trzydziestokilulatków) a na ich ZASĹUŻONE EMERYTURY charują 50 i 60- latkowie. Często to ludzie schorowni i uzdrawiani przez CUDOTWÓDCÓW lekarzy ZUS!.
    Moja znajoma z poważnym schorzeniem kręgosłupa po dwóch ciężkich opiracjach została UZDROWIONA przez ZUS Ii tak odebrano jej rentę a rzaden lekarz nie chce podpisać jej skierowania do pracy.
    Za to zdrowe jak byk chłopy w wieku ok. 40 lat idą na ZASŁUŻONĄ EMERYTURĘ. A czym sobiena na nią zasłużyli ?
    Staniem z radarem w krzakach? Nękaniem zwykłych obywateli? Bo przecież nie ciężką pracą a tym bardziej niebezpieczną.
    Dlaczego policjant w USA czy na zachodzie może pracować do 55 czy 60 roku życia a w Polsce po 15 latach jest emerytem?
    W USA każdy obywatel może mieć broń i przy próbie wylegitymowania może odstrzelić policjantowi łeb. Nie mówiąc już o każdej innej akcji ,w której może być użyta broń. W Polsce policja strzela do osoby chorej psychicznie bo młode ciapciaki nie potrafią obezwładnić 50 - latka uzbrojonego w młotek i rurkę. Lub strzelają w szpitalnej sali do pacjenta odurzonego lekami po, operacji. Polski policjant nie przeżył by jednej służby na ulucach w USA. ,
    Poza tym zwykłe statystyki o ,, najniebezoieczniejszch zawodach,, NIE WYMIENIAJĄ POLICJI!
    Więcej Kowalskich ginie rocznie wykonując tzw. ZWYKŁE zawody pracując do 67 roku życia lub w wypadkach komunikacyjnych niż policjantów na służbie!

    Po za tym obecny system emrrytalny dla Kowalskiego wygląda tak:
    Płaci on 19,2% zarobku btutto i to jest jegi składka emerytana. Załużmy 20% dla protego rachunku.
    Czyli co 5 lat zarobi na jeden rok życia na emeryturze !
    Tak więc po 40 latach pracy wypracuje 8 lat życia na emeryturze !
    Jego świadczenienie wyliczne jest tak , że jeżeli jest to kobieta i odchodzi na emeryturę w wieku np. 65 lat to sprawdza się ile w danym czsie średno żyje kobieta w Polsce. np. 75 lat więc pozostaje jej średnio 10 lat życia. Sumuje się wszystkie zgromadzone składki przez 40 lat pracy i dzieli się je przez 10. A roczna emerytura to 1/ 10 zgromadzonych składek.
    I NIE MA TO NIC WSPÓLNEGO Z OSTATNIM WYNAGRODZENIEM . Tak jak jest to w policji.

    Gdyb emerytury policjanta liczone były by tak samo i regularnie odkładano by te składki to policjant po 15 latach pracy zawodowej odłożył by składki na TRZY LATA SWOJE NPRZYSZŁEJ EMERYTURY !
    Jak myślisz jaka powinna być ta emerytura licząc tak samo skoro taki policjant odchodzący na emeryturę przed 40 rokiem życia będzie na niej żył nawt 40 lat a nawet dłużej .
    Policzmy . Załużmy , że policjant cały czas zarabia 3 tys. Zł/ miesiąc .
    3 tys, X 12 miesięcyb=36 tys./ rok
    36 tys. X 15 lat pracy= 540 tys.
    20% z 540 tys. =108 000 tyle powinien odłożyć policjant lub państwo w formie składek od jego pracy.
    Załużmy , ż policjant będzie pobirał emeryturkę przez 40 lat ( bo to człowiek w bardzo młodym wieku ok. 40 roku życie odchodzi na emeryturę)
    Więc 108 000 ÷ 40 lat emerytury = 2700zł w roku. 2700÷ 12 miesięcy = 225zł / miesiąc
    Tak umerytura policjanta powinna wynosić 225 zł/ miesiąc.
    A taki policjant otrzymuje ok. 3 tys.zł/ miesiąc

    Co takiego robi polski policjant , że naród polski funduje tak wysokie emerytury policji przy tak minimalnym stażu zawodowym ?

    Odpowiedz
  • Jaromir(2014-09-30 15:25) Zgłoś naruszenie 00

    Do: 41 DO JAROMIR ! z IP: 85.198.223.*
    Ale sobie ulżyłeś. Niech Ci idzie na zdrowie. A mojej emerytury i tak nie zmniejszysz, bo składki nie Ty na nią płaciłeś, więc przestań się już nabzdyczać, tylko łap za kilof (jego najtrudniej popsuć), bo będziesz miał emeryturkę, a nie emeryturę. Co do IP, to poszukaj sobie jeszcze DWÓCH CYFR i dopiero będziesz mógł ogłosić się "Kolumbem"! Żegnam!

    Odpowiedz
  • Jaromir(2014-09-29 19:58) Zgłoś naruszenie 00

    Do: 37 W czepku urodzony JAROMIRZE ! z IP: 85.198.223.*
    i do: 38 doJaromira z IP: 89.229.99.*
    Właśnie nie jestem przeciętnym! Dowód? Moja emerytura świadczy o tym, bo gdybym był przeciętny to bym miał emeryturę przeciętną, czyli ok. 1800 zł. Dodać coś jeszcze na ten temat? Rady na temat pomniejszania żołądka zachowaj raczej dla siebie, bo chyba nie za bardzo ci wystarcza emerytury na utrzymanie, skoro tak się żołądkujesz. "Agencie wszystkowiedzący", SKĄD wiesz czy urodziłem się w czepku, w jakim wieku przeszedłem na emeryturę i gdzie pracowałem? Ja ci nie powiem, bo nie mam zamiaru tłumaczyć się byle komu. Mogę ci tylko powiedzieć, tak jak robią to Żydzi, gdy czegoś nie rozumieją, albo gdy coś nie mieści się w ich pustych pałach: "What`s problem?!"
    Po waszej pisaninie poznać można nie tylko jak kto pracował, ale i jak się uczył, zwłaszcza języka polskiego. Końcowym efektem nauki i pracy jest emerytura. A że was cholera bierze, że ja mam godną emeryturę, to oczywistym jest, że wy macie małe. Krzyczcie głośniej, to może emerytury same się wam zwiększą ze strachu przed waszym wrzaskiem! Życzę powodzenia!

    Odpowiedz
  • Emerytka123(2014-09-25 19:18) Zgłoś naruszenie 00

    Może rząd skonfrontuje oszczędności, jakie zrobiono na wprowadzeniu waloryzacji "kwotowej" emerytur w 2012 roku i ma to swój ciąg dalszy... Do końca życia ci "bogaci" emeryci, którym skubnięto z należnej im waloryzacji procentowej i przełożono do kieszeni tych uboższych, z roku na rok są stratni. Może rządzący to również policzą, w czasach zinformatyzowanego ZUS-u (za pieniądze podatników), wszystko winno być policzalne w obie strony.
    Ubodzy emeryci w 2012 roku ani się nie najedli ani się nie napili... a rządzący środowisko emerytów skłóciło.
    Obiecany waloryzacyjny "ochłap" 36 złotych BRUTTO na 2015 rok, uznają teraz za katastrofę państwa nie do udźwignięcia przez dziesięć lat. Niech to młodzi usłyszą, rząd chce dobrze, ale emeryci to największa przeszkoda na tej "zielonej wyspie". Ale ponowny podatek z emerytury, od wcześniej opodatkowanych składek na ZUS przez 30- ści, 40-ści lat pracy emeryt ma nadal łożyć. Pytam się dlaczego, na co i dla kogo płaci się podwójny haracz od wypracowanych należności. "Taka murzyńskość" w tym kraju, wbrew pozorom, nie jest naiwna i liczyć umie,
    A Gazeta Prawna, straci tylko swoich czytelników blokując (kłódeczka) tak ważne społecznie informacje.
    Pozdrawiam niezmiennie.

    Odpowiedz