Wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można składać do 6 czerwca.
Pod koniec kwietnia rząd uznał, że sytuacja epidemiczna w kraju poprawiła się na tyle, że w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa dzieci mogą wrócić do normalnej pracy w szkołach. Proces został podzielony na etapy. Do szkół najpierw poszły dzieci klas I–III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach stopniowo dołączali do nich starsi uczniowie. Od 31 maja br. wszystkie placówki mają już funkcjonować w trybie stacjonarnym. Jeszcze w kwietniu do normalnej pracy powróciły też żłobki i przedszkola.
Skoro placówki zostały otwarte dla najmłodszych dzieci, pojawiły się wątpliwości, co dalej z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym i na jakich zasadach będzie on teraz przysługiwał.
ZUS tłumaczy, że ogólne przepisy w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego się nie zmieniły. Paweł Żebrowski, rzecznik organu rentowego, przypomina, że świadczenie cały czas przysługuje rodzicowi dziecka do lat 8 za te dni, w których musi on osobiście zająć się pociechą, bo placówka nie zapewnia jej opieki z powodu COVID-19.
– Chodzi o zamknięcie z powodu koronawirusa żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do której uczęszcza dziecko. Oraz o przypadki, gdy są one co prawda otwarte, ale ich działalność została ograniczona z powodu epidemii, np. funkcjonują w systemie hybrydowym, bo np. w placówce pojawi się ognisko choroby i cała klasa musi trafić na kwarantannę – podkreśla rzecznik.
Paweł Żebrowski zwraca też uwagę, że zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego). – Świadczenie nie należy się również, gdy szkoła zapewni dziecku opiekę, ale rodzic z niej nie skorzysta – wskazuje.
Przypomnijmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony jako świadczenie szczególne ustawą z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 ze zm.). Z krótkimi przerwami jest wypłacany do dzisiaj. Co istotne, nie wlicza się ono do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na zasadach ogólnych. ©℗