statystyki

Podwyżki emerytur? Waloryzacja świadczeń tylko w ustawowym minimum

autor: Krystyna Małecka13.06.2014, 07:02; Aktualizacja: 13.06.2014, 08:17
Emeryt

Tradycyjnie w marcu przyszłego roku ZUS zwaloryzuje emerytury, renty oraz inne wypłacane świadczenia.źródło: ShutterStock

Jeśli się sprawdzą prognozy rządu, przyszłoroczna podwyżka np. emerytur i rent będzie wyższa od tegorocznej. Niewiele

Tradycyjnie w marcu przyszłego roku ZUS zwaloryzuje emerytury, renty oraz inne wypłacane świadczenia. Jeśli nie zmienią się przepisy, podwyżka – podobnie jak w bieżącym roku – będzie miała charakter procentowy. Poszczególne świadczenia zostaną więc przemnożone przez określony wskaźnik waloryzacji, ogłoszony przez ministra pracy i polityki społecznej.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • do 8(2014-06-13 17:30) Zgłoś naruszenie 10

    Faktycznie jeszcze na drzewie siedzisz. A emeryci, którym z naszych składek płacono emerytury to mieli mieć zapisy wypłacane, czy pieniadze ? Nie rozumiesz, że nie możesz mieć worka pieniędzy w ZUS, skoro jest "sztafeta pokoleniowa", bo pierwsze powojenne pokolenie składek emerytalnych nie płaciło do 1960r a emerytury dostawało ! Doucz się, zanim zabierzesz głos !

    Odpowiedz
  • do 5(2014-06-13 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    Nisko waloryzowane, "znawco" ? Zobacz sobie te waloryzacje na stronach ZUS, kilka lat temu były nawet po kilkanaście % rocznie. Po co siejesz ferment ? Składki maja pracować na przyszłe emerytury ? Gdzie ty zyjesz, na drzewie jeszcze, e nie wiesz, że są tylko zapisy a nie fizyczne składki ???

    Odpowiedz
  • emerytJB.(2014-11-02 18:22) Zgłoś naruszenie 00

    do poz nr.12. Eutanazja, jest jedynie w kilku krajach, przypominam, ze w Polsce jej nie ma. Smierć dotyczy każdego, nie tylko emerytów i rencistów, kazda grupa zawodowa, społeczna w każdym czasie jest zagrożona, nawet dzieci i młodzież, sektor państwowy i prywatny.A smierć, następuje nie z powodu złych czy dobrych rządów, lecz z innych przyczyn np.zdrowotnych, naturalnych, wypadkowych, itp. Ja nie czuje sie balastem.

    Odpowiedz
  • niestety, emeryt(2014-06-13 18:25) Zgłoś naruszenie 00

    EUTANAZJA DLA EMERYTÓW I RENCISTÓW> SĄ TYLKO BALASTEM DLA RZĄDZĄCYCH

    Odpowiedz
  • Piotr(2014-06-13 17:41) Zgłoś naruszenie 00

    O ile mnie pamięć nie myli, min. Kosiniak-Kamysz rzekł był kilka miesięcy temu, iż rok 2014 ma być ostatnim rokiem o systemie rewaloryzacyjnym emerytur i rent takim jak teraz. Miano opracować zupełnie inny algorytm. rewaloryzacyjny, a tymczasem... No właśnie, jak władza mówi, to tylko mówi, że mówi.

    Odpowiedz
  • krol(2014-06-13 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    Okradany Polaku
    W Polsce, kwota wolna od podatku wynosi zaledwie 3 091 zł. Dochody do tej kwoty są zwolnione z opodatkowania. Dopiero nadwyżka ponad tę kwotę jest opodatkowana stawką 18%. Zobaczmy zatem ile wynosi kwota wolna od podatku dochodowego w rozwiniętych krajach Unii Europejskiej.

    Kraj

    Kwota wolna od podatku

    Niemcy 32 816 zł
    Wielka Brytania 41 336 zł
    Francja 24 448 zł
    Austria 45 100 zł
    Finlandia 66 010 zł
    Polska 3 091 zł

    Odpowiedz
  • Znawca(2014-06-13 15:59) Zgłoś naruszenie 00

    Do poz.6.
    Tylko zapisy?
    Nie fizyczne składki?
    A co myśmy płacili do ZUS też tylko zapisy , czy może prawdziwe pieniądze?
    Właśnie , to były płacone prawdziwe pieniądze , a nie zapisy Baranie

    Odpowiedz
  • pol anka(2014-06-13 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    zdenerwowanie emerytów i rencistów jest oczywiście uzasadnione, ale emocje szybują jednak zbyt wysoko. Należy zachować się godnie i z honorem, bierzcie przykład z emerytów posłów, taki poseł Żelichowski z PSL z 25 lat posłuje jego emerytura, jak na posła i zasługi dla kraju i rodziny jest wyjątkowo skromna, czy On obnosi się ze swoim nieszczęściem, NIE, NIGDY. Zawsze uśmiechnięty tryskający humorem, ********* Uczmy się od Naszych Elit. Miejmy satysfakcję, My Emeryci wybudowaliśmy stadiony na EURO, wybudowaliśmy autostrady, sfinansowaliśmy dwie wojny stabilizacyjne w Iraku, Afganistanie, jesteśmy sponsorami milionowych afer po różnorakich ministerialnych gabinetach od informatyki poprzez paliwo do wyłudzeń należności. Bądźmy dumni, wysoko nośmy głowę Premier Tysiąclecia patrzy na Nas i chciałby jeszcze odrobiny wyrzeczeń, wojna z Ruskim za pasem, kraj w potrzebie sojuszników z NATO należy wesprzeć, oddajmy obrączki, akcje, pieniądze na czołgi, atomowe okręty podwodne, lotniskowce, rejony umocnień. Emeryci i renciści Ojczyzna Was potrzebuje i zawsze Was będzie potrzebować

    Odpowiedz
  • PObijcie się...(2014-06-15 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    ...dziadki między sobą, przecież o to władzy chodzi.

    Odpowiedz
  • niepelnosprawni dorosli.(2014-06-16 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    to wszysko guwno tuska nareszcie wylany na pysk dla recistuw radosc.

    Odpowiedz
  • Znawca(2014-06-14 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    Do poz 8.
    Ty i twoja uprzywilejowana wczesna "sztafeta pokoleniowa".
    Tylko że to nie ciebie tylko nam Tuskoebus tą sztafetę pokoleniową zlikwidował , bo podniósł wiek emerytalny do 67 lat.
    Dlatego będzie miał ********** na wyborach.

    Odpowiedz
  • Real 1953(2014-06-13 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    Emeryci nie oczekują już żadnych podwyżek ich emerytur - oni tylko pragną aby uchronić realną siłę nabywczą wcześniej im przyznanych i obecnie wypłacanych im świadczeń. Niestety nie potrafią uchronić się przed spadkiem realnej wartości tych świadczeń , i to pomimo tego iż są znaczącą grupą wyborców , dają się tym samym bezkarnie ogłupiać i oszukiwać w mojej ocenie politycznym oszustom i złodziejom pokroju Tuska , Rostowskiego i im podobnych . Nieszczęście polega na tym , iż nawet TK ( w moich oczach tym samym się zeszmacił ) przykłada swoje ręce do oszukiwania i okradania w tym wymiarze ludzi ( patrz . "waloryzacja kwotowa" świadczeń emerytalnych 2012 - uznana przez TK za nie naruszającą zapisów konstytucji ) .Czy państwo w którym takie rzeczy się zdarzają jest normalne , praworządne , godne szacunku i miłości ??? Myślę ze to państwo na naszych oczach przeobrażono na wroga dla jego obywateli , na wiarołomcę nie dotrzymującego wobec nich swoich elementarnych zobowiązań.
    Jedyny mam wrażenie wniosek , to przy zachowaniu obecnej ( tak przez elity rządzące wychwalanej demokracji ) to jak najszybciej uciekać z tego piekła które nam szykują politycy wypisz - wymaluj analogiczni pod względem intelektualnym i moralnym do niejakiego Nikodemy Dyzmy .

    Odpowiedz
  • emerot(2014-06-13 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    No ja na nich też nie będę głosował !!! Moi znajomi też.

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny 1 grupa lezecy udary..(2014-06-13 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    tusk nie utrzmasz wladzy. rencisci zmiotom przy wyborach..ubodzy cie nienwidza.nigdy tyska i plarformy rosliczyc z przekretuw koniczne

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-06-13 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    Przestańcie wreszcie używać zamiennie słów waloryzacja i podwyżka ! EMERYCI NIE SĄ DURNIAMI !!! A słowa te oznaczają zupełnie różne sprawy !!!

    Odpowiedz
  • nieufny(2014-06-16 19:07) Zgłoś naruszenie 00

    Czy mamy rozumieć że Gazeta Prawna też dziaduje, tak jak Wyborcza? Czy kupczenie pseudo chwytliwymi tematami o emeryturach - ma poprawić byt GP. Ratowanie się sprzedażą informacji w częściach to żenada w dzisiejszych czasach. Bo ja nie kupię tego czego nie jestem pewny - czyli wiarygodności.

    Odpowiedz
  • Znawca(2014-06-13 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    Przez dziesiątki lat płaciliśmy do ZUSu składki , które teraz są tak nisko waloryzowane , że nie pracują na nasze przyszłe emerytury.
    Oczywiście uprzywilejowani Tuskoebusa miewają się bardzo dobrze.
    A ten Kaszub w kancelarii Premiera bezczelnie śmieje się nam w oczy.

    Odpowiedz