Emeryt może złożyć wniosek o przekazanie wstrzymanego świadczenia wraz z odsetkami w dowolnym czasie. Tym samym może to zrobić np. za dwa lata. Przepisy, które weszły w życie 19 lutego, nie przewidują instytucji przedawnienia prawa do zwrotu pieniędzy.
Emeryt może złożyć wniosek o przekazanie wstrzymanego świadczenia wraz z odsetkami w dowolnym czasie. Tym samym może to zrobić np. za dwa lata. Przepisy, które weszły w życie 19 lutego, nie przewidują instytucji przedawnienia prawa do zwrotu pieniędzy.
Wypłata zawieszonej emerytury za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. przysługuje osobom, które prawo do tej emerytury nabyły przed 1 stycznia 2011 r. (np. w 2008 r. albo w 2010 r.), a wypłata została zawieszona od 1 października 2011 r., w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. W ustawie nie ma określonego wzoru wniosku, który uprawnieni zobowiązani byliby składać. Dokument taki musi jednak zawierać kilka obowiązkowych elementów: podpis emeryta, jego imię i nazwisko oraz adres zamieszkania, a także numer emerytury. Musi też określać, czego dotyczy – a więc wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkami. Wniosek należy też wyraźnie zaadresować do jednego z oddziałów ZUS. Emeryci, którzy do 31 października 2011 r. nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna), do wniosku muszą dołączyć zaświadczenie pracodawcy (a jeśli pracowali dodatkowo np. na podstawie umowy-zlecenia – także innego płatnika składek) o wysokości przychodów uzyskanych w okresie, za który przysługuje wypłata zawieszonej emerytury. Wprawdzie nie ma takiego wymogu, ale emeryt może zawrzeć we wniosku dodatkowe informacje dotyczące tego, na jakim etapie jest jego sprawa w sądzie, jeśli wnosił odwołanie od decyzji oddziału, np. wskazać, że aktualnie sprawa znajduje się w sądzie okręgowym.
Ustawa weszła w życie 19 lutego br., a więc wnioski mogą być rozpatrywane od tego dnia. Jednak te, które były złożone nieznacznie przed tym dniem – również zostaną rozpatrzone na podstawie przepisów ustawy. Emerytury osób, które do 31 października 2011 r. nie ukończyły wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, podlegają rozliczeniu. Wraz z wnioskiem o wypłatę zawieszonej emerytury zainteresowany zobowiązany jest przedłożyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodu uzyskanego w 2011 r. i w 2012 r. (o ile zaświadczenia takiego nie złożył wcześniej). Przed ustaleniem kwoty wypłaty emerytury ZUS dokona rozliczenia świadczenia za te lata.
Emeryt może złożyć wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury wraz z odsetkami w dowolnym czasie, a tym samym możliwe jest złożenie wniosku na przykład w 2015 r. Przepisy ustawy z 13 grudnia 2013 r. nie przewidują instytucji przedawnienia prawa do zwrotu zawieszonej emerytury.
Wypłata świadczeń na podstawie ustawy może nastąpić na wniosek emeryta. Jeżeli zainteresowany zgłosi wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury, ZUS wycofa apelację w całości lub w części i – po zakończeniu postępowania sądowego – wyda decyzję w sprawie wypłaty emerytury w zakresie wynikającym z ustawy.
Osoba, która ubiega się o wypłatę zawieszonej emerytury na podstawie ustawy, która weszła w życie 19 lutego, powinna w pierwszej kolejności złożyć wniosek o uregulowanie wstrzymanych świadczeń. Jeżeli postępowanie odwoławcze od wydanej uprzednio decyzji odmawiającej wypłaty zawieszonej emerytury nie zostało jeszcze zakończone, a apelację od wyroku sądu okręgowego złożył emeryt, wówczas postępowanie o wypłatę zawieszonej emerytury zostanie w ZUS zawieszone. Osoba uprawniona ma prawo wycofać apelację, ale może również czekać na rozstrzygnięcie sprawy przez sąd apelacyjny – sama musi ocenić, co jest dla niej korzystniejsze. Niekorzystny prawomocny wyrok sądu nie będzie miał wpływu na wypłatę świadczeń na podstawie ustawy.
Nie. O zwrot taki mogą ubiegać się tylko osoby, które prawo do tej emerytury nabyły przed 1 stycznia 2011 r. (np. w roku 2008 czy 2010), a wypłata została zawieszona od 1 października 2011 r. w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą.
ZUS powinien wykonać prawomocny wyrok sądu poprzez wydanie decyzji w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury. Powyższy obowiązek ZUS nie wyłącza możliwości złożenia wniosku o wypłatę zawieszonej emerytury przez osobę zainteresowaną.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama