Sejm zajmie się projektem zmian ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) w dniu 3 grudnia, poinformowała marszałek Ewa Kopacz.

„Dzisiaj na posiedzeniu Konwentu Seniorów oraz Prezydium zdecydowaliśmy, że kolejne posiedzenie Sejmu rozpoczniemy dzień wcześniej, czyli 3 grudnia. Wówczas zajmiemy się projektem zmian w OFE i to powinno wystarczyć" – powiedziała Kopacz podczas briefingu.

Rada Ministrów przyjęła wczoraj poprawioną wersje nowelizacji ustawy zmieniającej system otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Nie podano szczegółów dotyczących projektu.

W piątek propozycje zmian zaakceptował komitet stały Rady Ministrów. Wiceminister finansów Izabela Leszczyna mówiła wówczas, że postanowiono ostatecznie, iż minimalny poziom inwestycji w akcje ma wynosić 75% do końca 2014 r., 55% do końca 2015 r., 35% do końca 2016 r. i 15% do końca 2017 r.

Opublikowany kilka dni wcześniej zaktualizowany projekt ustawy przewidywał m.in. rezygnację z proponowanego wcześniej wymogu, by fundusze minimum 75% aktywów inwestowały w akcje (miał on obowiązywać przez dwa lata).

Według projektu opublikowanego w ub. tygodniu, rząd nadal chce, aby OFE przekazały do ZUS 51,5% wartości umorzonych jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka na dzień 31 stycznia 2014 r.

Utrzymano, że wybór dotyczyć będzie tego, czy składka w wysokości 2,92% wynagrodzenia brutto trafiać będzie do OFE czy na subkonto w ZUS.

Utrzymano, że od 3 lutego 2014 r. OFE nie będą mogły inwestować w skarbowe instrumenty dłużne oraz instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Jednakże zaproponowano wprowadzenie przepisu umożliwiającego OFE "nabywanie obligacji, bankowych papierów wartościowych oraz listów zastawnych emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jak podkreślono w dokumencie, nie bez znaczenia jest rola BGK w programie "Inwestycje Polskie". BGK ma nadal obligacje infrastrukturalne, które mogłyby nabywać OFE. "Warunkiem nabywania tych obligacji będzie brak gwarancji Skarbu Państwa".

W projekcie podtrzymano też propozycję likwidacji minimalnej wymaganej stopy zwrotu.

Limity dotyczące inwestycji zagranicznych OFE pozostawiono w wersji z października: do 31 grudnia 2014 r. będzie on wynosił 10% aktywów (wobec 5% obecnie), w 2015 r. - 20%, a od 1 stycznia 2016 r. - 30%.

Rząd podtrzymał też m.in. propozycję obniżenia maksymalnej opłaty od składki o połowę do poziomu 1,75%, a także tzw. suwak, czyli zasadę dotyczącą stopniowego przesuwania środków z OFE do ZUS począwszy od 10. roku przed uzyskaniem wieku emerytalnego.