Do 4 lipca związkowcy przygotują projekt ustawy likwidującej przepisy, zgodnie z którymi policjanta można zwolnić ze służby w przypadku nabycia prawa do emerytury mundurowej z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej.
– Nasz projekt jest już gotowy. Zawiera zmiany nie tylko w ustawie o policji, ale także we wszystkich ustawach pragmatycznych dotyczących funkcjonariuszy – mówi Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.
To efekt spotkania przedstawicieli służb mundurowych z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Polecił on szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, we współpracy ze związkami zawodowymi służb mundurowych i w konsultacji z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, porozumieć się co do zakresu zmian.
– Po otrzymaniu związkowego projektu sprawdzimy go pod względem merytorycznym – mówi Jarosław Padzik, zastępca dyrektora departamentu prawa i bezpieczeństwa pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Związkowcy przekonują, że pozostawienie obecnego art. 41 ust. 2 pkt 4 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz.U. z 2011 r., nr 287, poz. 1687 z późn. zm.) stanowi dyskryminację funkcjonariuszy. Zgodnie z nim policjanta można zwolnić ze służby w przypadku nabycia prawa do emerytury z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej. Podobne przepisy znajdują się w innych ustawach pragmatycznych służb mundurowych.
– To rozwiązanie sprzeczne z ideą reformy dotyczącej podniesienia wieku emerytalnego. Nie może być tak, że policjant ma służyć przez 25 lat, a komendant ma go prawo zwolnić pięć lat później tylko ze względu na staż – dodaje Antoni Duda.
Sprawa musi być szybko załatwiona, bowiem już zapadają wyroki nakazujące przywrócenie do służby policjantów zwolnionych na podstawie kwestionowanego artykułu. O takiej sprawie informowaliśmy w 2010 roku. Policjantka została przymusowo wysłana na emeryturę. Oburzona takim postępowaniem przełożonych pozwała Policję. Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 15 grudnia 2009 r., sygn. akt I OSK 649/09) przyznał jej rację i nakazał przywrócenie do służby. Sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który 6 maja 2010 r. (sygn. akt II SA/ Wa 332/10) uchylił zaskarżony wyrok i przywrócił policjantkę do służby.
Zdaniem prof. Jerzego Paśnika, konstytucjonalisty, ten wyrok to efekt przystąpienia Polski do UE. To dyrektywa Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustalająca ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (Dz.Urz. WE L 303 z 2 grudnia 2000 r.) zakazuje dyskryminacji ze względu na wiek. Zasada ta ma zastosowanie do wszystkich instytucji publicznych i prywatnych. Także do służb mundurowych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama