statystyki

Rodzinom z dziećmi trudno pracować zdalnie

autor: Klara Klinger07.05.2020, 08:00; Aktualizacja: 07.05.2020, 09:06
Badanie, którego wyniki zostaną zaprezentowane dziś, przeprowadzono na próbie 1378 osób mających dzieci. Jest częścią raportu „Rodzina przyszłości” przygotowanego przy współpracy z DELab UW i Fundacją Digital University.

Badanie, którego wyniki zostaną zaprezentowane dziś, przeprowadzono na próbie 1378 osób mających dzieci. Jest częścią raportu „Rodzina przyszłości” przygotowanego przy współpracy z DELab UW i Fundacją Digital University.źródło: ShutterStock

32 proc. respondentów przyznawało, że nie ma dobrych warunków do pracy w domu. Tylko 26 proc. uważa, że mogłoby na stałe przenieść się na telepracę – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Smartscope w pierwszej połowie marca.

Największą przeszkodą jest łączenie pracy zdalnej z opieką nad dziećmi. 39 proc. mówi, że sprawia im to duże trudności. A 31 proc. czuje się sfrustrowanych koniecznością opieki nad dziećmi w domu. Nie ma też sprawiedliwego podziału pracy. W niemal 40 proc. przypadków ciężar opieki spada na jedną osobę. Co prawda około jednej czwartej badanych przyznaje, że dzieli się opieką z partnerem, ale nie robi tego według ścisłego harmonogramu. Podział następuje w sposób naturalny i zależy od wolnego czasu w ciągu dnia. Tyle samo osób dla porządku układa harmonogram opieki nad dzieckiem, jednocześnie przyznając, że nie zawsze jest on skuteczny. Z badania wyłania się tradycyjny model rodziny, bowiem taką deklarację złożyło 45 proc. kobiet i tylko 11 proc. mężczyzn.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane