statystyki

Zmiana ustawy o SFWON. Trzynasta emerytura z Funduszu Solidarnościowego

autor: Michalina Topolewska25.11.2019, 09:05; Aktualizacja: 25.11.2019, 09:07
Wypłacanie 13. świadczeń emerytalno-rentowych, a nie rozwijanie różnych form wsparcia i usług dla osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, stanie się podstawowym zadaniem Funduszu Solidarnościowego (FS).

Wypłacanie 13. świadczeń emerytalno-rentowych, a nie rozwijanie różnych form wsparcia i usług dla osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, stanie się podstawowym zadaniem Funduszu Solidarnościowego (FS).źródło: ShutterStock

Wypłacanie 13. świadczeń emerytalno-rentowych, a nie rozwijanie różnych form wsparcia i usług dla osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, stanie się podstawowym zadaniem Funduszu Solidarnościowego (FS).

Taki będzie efekt przegłosowanej na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) oraz niektórych innych ustaw.

Uruchomiony z początkiem br. fundusz jest finansowany z części składki na Fundusz Pracy (FP) oraz tzw. daniny solidarnościowej, czyli specjalnego podatku płaconego przez osoby osiągające dochody powyżej 1 mln zł rocznie. Z pieniędzy SFWON są obecnie pokrywane koszty programów skierowanych do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, zapewniające im m.in. usługi opiekuńcze i urlopy wytchnieniowe, oraz wypłatę świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Natomiast po wejściu w życie ustawy, która ma zacząć obowiązywać następnego dnia po ogłoszeniu, w miejsce SFWON powstanie Fundusz Solidarnościowy (FS).


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • patologia rządowa(2019-11-25 12:46) Zgłoś naruszenie 50

  oddajcie mi to co żeście ************ bo wcześniej emerytura wynosiła ok. 90 procent wynagrodzenia, teraz już ok. 50 procent. Także cholery oddajcie co moje i nie róbcie mi łaski, że dajecie ochłapy. Na 500 plus i emeryturę plus zaq leżenie do góry cipą to was stać, a dla ludzi pracy już nie ma pieniędzy.

  Odpowiedz
 • obama(2019-11-25 18:26) Zgłoś naruszenie 30

  Nie Chcę 13-tej czy 14-tej emerytury. Nie zabierajcie nam tylko składek na zus.

  Odpowiedz
 • kola(2019-11-26 09:45) Zgłoś naruszenie 30

  dlaczego pobierany jest podatek od emerytur, mało żeśmy się jeszcze go napłacili. plusy nie wypracowały jeszcze tyle podatku i dostają w wuj plusów tj. emerytura plus, 500 plus itp. plusy. A nam emerytom łaskę robią. Emeryci do walki o godne życie, niech nie pomiatają nami, bo dosyć żeśmy się wypracowali.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane