statystyki

Zmiana ustawy o SFWON. Trzynasta emerytura z Funduszu Solidarnościowego

autor: Michalina Topolewska25.11.2019, 09:05; Aktualizacja: 25.11.2019, 09:07
Wypłacanie 13. świadczeń emerytalno-rentowych, a nie rozwijanie różnych form wsparcia i usług dla osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, stanie się podstawowym zadaniem Funduszu Solidarnościowego (FS).

Wypłacanie 13. świadczeń emerytalno-rentowych, a nie rozwijanie różnych form wsparcia i usług dla osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, stanie się podstawowym zadaniem Funduszu Solidarnościowego (FS).źródło: ShutterStock

Wypłacanie 13. świadczeń emerytalno-rentowych, a nie rozwijanie różnych form wsparcia i usług dla osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, stanie się podstawowym zadaniem Funduszu Solidarnościowego (FS).

Taki będzie efekt przegłosowanej na ostatnim posiedzeniu Sejmu ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) oraz niektórych innych ustaw.

Uruchomiony z początkiem br. fundusz jest finansowany z części składki na Fundusz Pracy (FP) oraz tzw. daniny solidarnościowej, czyli specjalnego podatku płaconego przez osoby osiągające dochody powyżej 1 mln zł rocznie. Z pieniędzy SFWON są obecnie pokrywane koszty programów skierowanych do osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, zapewniające im m.in. usługi opiekuńcze i urlopy wytchnieniowe, oraz wypłatę świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Natomiast po wejściu w życie ustawy, która ma zacząć obowiązywać następnego dnia po ogłoszeniu, w miejsce SFWON powstanie Fundusz Solidarnościowy (FS).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • patologia rządowa(2019-11-25 12:46) Zgłoś naruszenie 50

  oddajcie mi to co żeście ************ bo wcześniej emerytura wynosiła ok. 90 procent wynagrodzenia, teraz już ok. 50 procent. Także cholery oddajcie co moje i nie róbcie mi łaski, że dajecie ochłapy. Na 500 plus i emeryturę plus zaq leżenie do góry cipą to was stać, a dla ludzi pracy już nie ma pieniędzy.

  Odpowiedz
 • obama(2019-11-25 18:26) Zgłoś naruszenie 30

  Nie Chcę 13-tej czy 14-tej emerytury. Nie zabierajcie nam tylko składek na zus.

  Odpowiedz
 • kola(2019-11-26 09:45) Zgłoś naruszenie 30

  dlaczego pobierany jest podatek od emerytur, mało żeśmy się jeszcze go napłacili. plusy nie wypracowały jeszcze tyle podatku i dostają w wuj plusów tj. emerytura plus, 500 plus itp. plusy. A nam emerytom łaskę robią. Emeryci do walki o godne życie, niech nie pomiatają nami, bo dosyć żeśmy się wypracowali.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane