statystyki

Specjalne prawa renty rodzinnej w drodze wyjątku

autor: Michał Culepa03.10.2019, 07:36; Aktualizacja: 03.10.2019, 07:40
SN wprost stwierdził, że sąd apelacyjny zbyt restrykcyjnie podszedł do kwestii wieku uprawnionej i faktu podjęcia przez nią pracy.

SN wprost stwierdził, że sąd apelacyjny zbyt restrykcyjnie podszedł do kwestii wieku uprawnionej i faktu podjęcia przez nią pracy.źródło: ShutterStock

W 2001 r. na mocy decyzji Prezesa ZUS została przyznana Monice B. – wówczas 8-letniej dziewczynce – renta rodzinna w drodze wyjątku po zmarłym ojcu. Miała do niej prawo do ukończenia 16 lat. Ale później, w związku z kontynuowaniem nauki w szkole, okresy pobierania tej renty sukcesywnie przedłużano.

Jednak w 2014 r. pani B. – wówczas już 21-letnia kobieta – zaczęła pracę jako fryzjerka, na 1/4 etatu, nie przerywając nauki w szkole średniej. Gdy ZUS się o tym dowiedział, wszczął postępowanie i po blisko 2 latach wydał decyzję o nieprzedłużeniu renty. Co więcej – stwierdził, że wobec podjęcia pracy (wynagrodzenie, jakie pani B. wówczas otrzymywała, wynosiło tylko 400 zł, renta – 800 zł, wszystkie te pieniądze przeznaczała na swoje utrzymanie, gdyż z zarobków mogła zaledwie opłacić czynsz za mieszkanie i opłaty za media), renta powinna być cofnięta za ok. 19 miesięcy wstecz, tj. od dnia, w którym kobieta została zatrudniona. ZUS zażądał zwrotu łącznie prawie 16 tys. zł pobranej renty jako nienależnego świadczenia.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane