statystyki

Renta należy się do czasu obrony dyplomu

autor: Paulina Szewioła12.09.2019, 20:00
student sesja

Posiadanie statusu studenta już tylko w związku z oczekiwaniem na egzamin dyplomowy nie pozbawia renty rodzinnej – uznał Sąd Okręgowy w Łodzi.źródło: ShutterStock

Posiadanie statusu studenta już tylko w związku z oczekiwaniem na egzamin dyplomowy nie pozbawia renty rodzinnej – uznał Sąd Okręgowy w Łodzi.

Sprawa dotyczyła kobiety, która 1 października 2015 r. rozpoczęła studia licencjackie. Planowy termin ich zakończenia został określony na 30 września 2018 r. Kiedy zmarła jej matka, studentka wystąpiła do ZUS z wnioskiem o wypłatę renty rodzinnej (świadczenie to przysługuje dzieciom do ukończenia nauki ukończenia (ale nie dłużej niż do 25. roku życia). Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał świadczenie i w treści decyzji wskazał, że przysługuje ono od 19 sierpnia 2018 r. (od dnia śmierci matki) do 30 września 2018 r. (do dnia zakończenia studiów).

Kobieta nie była jednak w stanie ukończyć studiów w przewidzianym terminie. Uczelnia udzieliła jej zgody na kontynuowanie nauki po 30 września 2018 r. W tym okresie studentka przygotowywała pracę licencjacką i odbywała konsultacje z promotorem. W październiku 2018 r. złożyła wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej, ale ZUS jej odmówił. W treści uzasadnienia wskazał, że od 1 października 2018 r. kobieta oczekiwała na egzamin dyplomowy, co – zdaniem organu rentowego – nie jest nauką i nie uprawnia do dalszego otrzymywania renty rodzinnej.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane