statystyki

Specjalne emerytury dla matek z czwórką dzieci uchwalone. Będą wypłacane od marca

autor: Bożena Wiktorowska04.02.2019, 07:14; Aktualizacja: 04.02.2019, 08:21
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane na takich samych zasadach jak emerytury minimalne.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane na takich samych zasadach jak emerytury minimalne.źródło: ShutterStock

Około 80 tys. kobiet pozbawionych prawa do świadczenia z ZUS lub KRUS z racji opieki nad licznym potomstwem będzie mogło otrzymać wypłatę w wysokości minimalnej emerytury. Od marca będzie to kwota 1100 zł brutto.

W piątek Senat bez poprawek przyjął ustawę z 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Nowe świadczenie skierowane jest do osób, które zrezygnowały z zatrudnienia ze względu na wychowywanie dzieci. Prawo do takiego specjalnego świadczenia będzie przysługiwać matce co najmniej czworga dzieci. O wsparcie będzie mógł się także ubiegać ojciec w przypadku śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci.

Świadczenie może być przyznane po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat – kobieta, 65 lat – mężczyzna). Prawo do takiej specjalnej emerytury zyska osoba, która nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Warunkiem będzie zamieszkiwanie na terytorium Polski w trakcie jego pobierania. Takie zastrzeżenie wynika z tego, że oprócz obywateli Polski o wypłaty będą się mogli ubiegać cudzoziemcy po spełnieniu określonych wymogów.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • Xyz(2019-02-04 08:41) Zgłoś naruszenie 90

    Kolejna grupa uprzywilejowana po górnikach, rolnikach, mundurowych, sędziach, prokuratorach i urzędnikach. A zwykli emeryci dostaną jako ochłap 50 zł netto waloryzacji.

    Odpowiedz
  • gość(2019-02-04 12:51) Zgłoś naruszenie 80

    W jednym z artykułów o emeryturach dla matek z czwórka dzieci pan Zieleniewski, wice minister wypowiedział się,że przy ocenie dochodów matki nie będą brane pod uwagę wynagrodzenia męża. Moje pytanie - małżenstwo to wspólność majątkowa. Idąc za Wikipedią ..." Majątek wspólny – przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeńskiej wspólności majątkowej przez oboje małżonków bądź tylko przez jednego z nich, a nie zaliczające się do majątku osobistego. Przedmioty majątkowe nabyte w ten sposób stają się współwłasnością obojga małżonków. Pod pojęciem przedmiotów majątkowych należy rozumieć między innymi prawa majątkowe takie jak własność i inne prawa rzeczowe, a także wierzytelności. Przedmiotem majątkowym w tym znaczeniu będą także sytuacje prawne w rodzaju posiadania czy ekspektatyw. Prawną podstawą wyodrębnienia majątku wspólnego jest art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W myśl tego przepisu do majątku wspólnego należą w szczególności: pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków i środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków[1]. " Reasumując dochód matki może być tylko rozpatrywany indywidualnie kiedy istnieje rozdzielność mająkowa małzonków, w przeciwnym wypadku dochody męża winny rzutować na wysokość dochodu zainteresowanej. Jak w praktyce to będzie wyglądać ? Nie wyobrażam sobie by podstawą ustalania emerytury była interepretacja a nie przepis.

    Odpowiedz
  • realista(2019-02-04 18:43) Zgłoś naruszenie 60

    Kolejne PIS-wskie oszustwo wobec uczciwie pracujących i płacących składki ZUS - Polaków. A fe!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Franek(2019-02-04 08:47) Zgłoś naruszenie 60

    Kolejna grupa uprzywilejowana po górnikach, rolnikach, mundurowych, sędziach, prokuratorach i urzędnikach. A zwykli emeryci dostaną jako ochłap 50 zł netto waloryzacji. I jeszcze jedno pytanie ile dzieci tych matek zwiało za granicę.

    Odpowiedz
  • Iga(2019-02-04 20:15) Zgłoś naruszenie 30

    Teraz kolej na ustawę 500+ dodatku do emerytury dla kobiet, które pracowaly i wychowywały dzieci minimum 4. One pracowały nie tylko na domowym etacie , ale i w pracy. To co kobiety chowające dzieci w domu robiły za dnia ,tamte późnym popołudniem i w nocy. Sama pamiętam czas kiedy chodziłam spać o północy i 5,30 byłam już na nogach.

    Odpowiedz
  • polak(2019-02-04 09:14) Zgłoś naruszenie 30

    A kiedy w końcu zostanie zlikwidowany podatek od emerytur ! oraz ustawiona trzynasta emerytura oraz dodatkowe środki pieniężne dla emerytur tak jak jest w innych krajach ? Wszyscy urzędnicy maja trzynastkę a dlaczego po przejęciu na emeryturę nje wypłaca si emerytem trzynastaki ? To jest nie równe prawo !

    Odpowiedz
  • Bronek(2019-02-04 13:05) Zgłoś naruszenie 19

    A co ma dochód męża do pracy żony. Jeżeli żona pracuje to pracodawcę nie interesuje ile zarabia jej mąż. I o to właśnie chodziło panu ministrowi. Reasumując, to czy matka co najmniej 4 dzieci dostanie emeryturę "matczyną", zależny tylko od tego czy ma prawo do emerytury z pracy zawodowej lub KRUS-u. Swoją drogą jeżeli matka wychowała czwórkę dzieci i wypracowała sobie emeryturę, to nie dostanie tej "rządowej". Pełnej sprawiedliwości nigdy nie będzie, ale za te emerytury daje rządzącym PLUSA.

    Odpowiedz
  • ZECZONA ZYCIEM I PRACA(2019-02-06 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    JESLI MAM WYPRACOWANA EMERYTURE W KRUSIE A OD 1,5 ROKU DODATKOWO PRACUJE I SA ODPROWADZANE SKLADKI DO ZUSU WYCHOWALAM CZWORKE DZIECI CZY MOGE LICZYC NA DODATKOWA EMERYTURE Z ZUSU JESLI ZREZYGNUJE Z PRACY BO NAPRAWDE NIE MAM JUZ SILY NA DORABIANIE DO TEJ NEDZNEJ EMERYTURY Z KRUSU

    Odpowiedz