statystyki

PPK vs. OFE: Więcej różnic niż podobieństw

autor: Joanna Śliwińska25.10.2018, 09:03; Aktualizacja: 25.10.2018, 09:49
Uczestnicy PPK będą mogli zrezygnować z dokonywania wpłat na plan. A to oznacza, że zostanie im wypłacone większe wynagrodzenie.

Uczestnicy PPK będą mogli zrezygnować z dokonywania wpłat na plan. A to oznacza, że zostanie im wypłacone większe wynagrodzenie.źródło: ShutterStock

W ustawie napisano wprost, że środki zgromadzone w planie kapitałowym stanowią własność uczestnika. Na wypadek śmierci można nimi rozporządzać podobnie, jak tymi odłożonymi w funduszu emerytalnym.

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych jest już na finiszu, w dniu zamknięcia numeru była w Senacie. Najdonośniejsze głosy krytyczne pod jej adresem należą do tych, którzy twierdzą, że PPK to tak naprawdę „drugie OFE”. Premier uspokaja, że tak nie jest, bo środki w otwartych funduszach emerytalnych były publiczne, a te w PPK będą prywatne, dziedziczone przez obywateli. Skąd więc te negatywne skojarzenia? OFE, jeden z elementów wprowadzonych wielką reformą ubezpieczeń społecznych z 1999 r., miały zapewnić emerytom wakacje pod palmami. Tymczasem okazało się, że same fundusze zjadają dużą część odkładanych środków, a na domiar złego w 2013 r. rząd zdecydował się ratować nimi budżet. Środki zostały przeniesione do ZUS.

Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, czy można mówić o tym, że PPK to OFE, trzeba porównać główne ich cechy, czego w dotychczasowej dyskusji zabrakło. Obie formy oszczędzania różni bowiem znacznie więcej, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka, chociaż jest też kilka punktów wspólnych.

Warunki uczestnictwa

Zgodnie z przepisami obowiązującymi jeszcze do 2014 r. przynależność do OFE była obowiązkowa dla urodzonych po 1968 r. Osoba zgłaszana do ubezpieczeń społecznych miała obowiązek zawrzeć umowę z wybranym przez siebie funduszem. Jeśli tego nie zrobiła, fundusz został jej przydzielony w drodze losowania. Od 2014 r. zawarcie umowy z OFE jest dobrowolne. Jeśli ktoś się na to zdecyduje, część jego składki na ubezpieczenie emerytalne jest przekazywana przez ZUS do OFE. Możliwa jest rezygnacja z OFE, ale tylko co jakiś czas, w określonych ustawą „oknach transferowych”. Rezygnacja z OFE nie spowoduje jednak zmniejszenia potrącanych z wynagrodzenia składek, a tylko to, że ZUS nie odprowadzi ich części do OFE, a zewidencjonuje na subkoncie. Co ważne jednak, prawo do przystąpienie do OFE mają wszyscy ubezpieczeni. Mają prawo przystąpienia tylko do jednego OFE.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Kecaj(2018-10-25 12:15) Zgłoś naruszenie 31

    "Premier uspokaja, że tak nie jest, bo środki w otwartych funduszach emerytalnych były publiczne, a te w PPK będą prywatne, dziedziczone przez obywateli." Czy przy obecnie nadzwyczajnej łatwości wprowadzania zmian obowiązującego prawa można wierzyć jakiemukolwiek politykowi ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • donatello(2019-01-20 23:10) Zgłoś naruszenie 10

    jak na razie nie widziałem jeszcze wyjątku od następującej reguły: "jeśli rząd coś doradza, zrób dokładnie odwrotnie - wtedy najmniej stracisz". na razie są to środki prywatne, ale wystarczy nowa ustawa i "prywatnie" mogą trafić znowu do ZUSu. niech pan premier sobie w d*pe wsadzi swoje rady.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane