statystyki

PPK vs. OFE: Więcej różnic niż podobieństw

autor: Joanna Śliwińska25.10.2018, 09:03; Aktualizacja: 25.10.2018, 09:49
Uczestnicy PPK będą mogli zrezygnować z dokonywania wpłat na plan. A to oznacza, że zostanie im wypłacone większe wynagrodzenie.

Uczestnicy PPK będą mogli zrezygnować z dokonywania wpłat na plan. A to oznacza, że zostanie im wypłacone większe wynagrodzenie.źródło: ShutterStock

W ustawie napisano wprost, że środki zgromadzone w planie kapitałowym stanowią własność uczestnika. Na wypadek śmierci można nimi rozporządzać podobnie, jak tymi odłożonymi w funduszu emerytalnym.

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych jest już na finiszu, w dniu zamknięcia numeru była w Senacie. Najdonośniejsze głosy krytyczne pod jej adresem należą do tych, którzy twierdzą, że PPK to tak naprawdę „drugie OFE”. Premier uspokaja, że tak nie jest, bo środki w otwartych funduszach emerytalnych były publiczne, a te w PPK będą prywatne, dziedziczone przez obywateli. Skąd więc te negatywne skojarzenia? OFE, jeden z elementów wprowadzonych wielką reformą ubezpieczeń społecznych z 1999 r., miały zapewnić emerytom wakacje pod palmami. Tymczasem okazało się, że same fundusze zjadają dużą część odkładanych środków, a na domiar złego w 2013 r. rząd zdecydował się ratować nimi budżet. Środki zostały przeniesione do ZUS.

Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, czy można mówić o tym, że PPK to OFE, trzeba porównać główne ich cechy, czego w dotychczasowej dyskusji zabrakło. Obie formy oszczędzania różni bowiem znacznie więcej, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka, chociaż jest też kilka punktów wspólnych.

Warunki uczestnictwa

Zgodnie z przepisami obowiązującymi jeszcze do 2014 r. przynależność do OFE była obowiązkowa dla urodzonych po 1968 r. Osoba zgłaszana do ubezpieczeń społecznych miała obowiązek zawrzeć umowę z wybranym przez siebie funduszem. Jeśli tego nie zrobiła, fundusz został jej przydzielony w drodze losowania. Od 2014 r. zawarcie umowy z OFE jest dobrowolne. Jeśli ktoś się na to zdecyduje, część jego składki na ubezpieczenie emerytalne jest przekazywana przez ZUS do OFE. Możliwa jest rezygnacja z OFE, ale tylko co jakiś czas, w określonych ustawą „oknach transferowych”. Rezygnacja z OFE nie spowoduje jednak zmniejszenia potrącanych z wynagrodzenia składek, a tylko to, że ZUS nie odprowadzi ich części do OFE, a zewidencjonuje na subkoncie. Co ważne jednak, prawo do przystąpienie do OFE mają wszyscy ubezpieczeni. Mają prawo przystąpienia tylko do jednego OFE.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Kecaj(2018-10-25 12:15) Zgłoś naruszenie 31

    "Premier uspokaja, że tak nie jest, bo środki w otwartych funduszach emerytalnych były publiczne, a te w PPK będą prywatne, dziedziczone przez obywateli." Czy przy obecnie nadzwyczajnej łatwości wprowadzania zmian obowiązującego prawa można wierzyć jakiemukolwiek politykowi ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • donatello(2019-01-20 23:10) Zgłoś naruszenie 10

    jak na razie nie widziałem jeszcze wyjątku od następującej reguły: "jeśli rząd coś doradza, zrób dokładnie odwrotnie - wtedy najmniej stracisz". na razie są to środki prywatne, ale wystarczy nowa ustawa i "prywatnie" mogą trafić znowu do ZUSu. niech pan premier sobie w d*pe wsadzi swoje rady.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane