statystyki

Po obniżeniu wieku emerytalnego wzrosła liczba osób wstrzymujących się z pobieraniem świadczenia

autor: Grzegorz Osiecki27.08.2018, 07:14; Aktualizacja: 27.08.2018, 08:11
emerytura

Sam wzrost liczby wniosków nie oznacza automatycznie wzrostu liczby wypłat świadczeń z ZUS, bo żeby wziąć emeryturę, pracownicy muszą choć na jeden dzień zwolnić się z pracy.źródło: ShutterStock

Rośnie liczba pracowników występujących o ustalenie świadczenia, ale rośnie też liczba wstrzymujących się z jego pobieraniem.

Według najnowszych danych GUS w zeszłym roku 434 tys. osób złożyło wniosek o ustalenie świadczenia na postawie obniżonego wieku emerytalnego. Z tego 178 tys. aktywnych zawodowo. W tym roku do 17 sierpnia takich pism było 267 tys. – z czego 126 tys. złożyły osoby pracujące. O ile w końcówce zeszłego roku aktywni zawodowo stanowili 41 proc. występujących o emeryturę, to teraz liczba ta zbliża się do 47 proc.

– Tak musi być. W zeszłym roku wnioski składali wszyscy będący między nowym a starym wiekiem emerytalnym, więc było więcej roczników. Teraz tylko ci nabywający uprawnienia w tym roku – mówi Aleksandra Wiktorow, była prezes ZUS.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sytuacja wraca do normy


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mural(2018-08-27 16:31) Zgłoś naruszenie 120

    Bajkopisarz pan Osiecki. Czy ZUS i doradcy w nim wiedzą, jak pracują ludzie, w jakich warunkach? Ile za darmo. że są już wykończeni. Nawet na równoległych stanowiskach. Kiedyś przed reformą emerytalną, do 2008 r. pracowało się dwa razy tyle tygodniowo, a płacili raz.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane