statystyki

Pracownicze plany kapitałowe: Jak problem PPK rozwiązany jest w innych krajach?

autor: Bożena Wiktorowska29.05.2018, 07:41; Aktualizacja: 29.05.2018, 09:08
Pracownicze plany kapitałowe (PPK) będą specjalnie chronione

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) będą specjalnie chronioneźródło: ShutterStock

Jutro w czasie posiedzenia zespołu do spraw ubezpieczeń społecznych zostaną zamknięte prace nad projektem ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Partnerzy społeczni mają oficjalnie poznać ostateczny kształt dokumentu.

W czasie konsultacji społecznych zgłoszono ponad tysiąc uwag. Przy okazji propozycji wprowadzenia w Polsce dodatkowych ubezpieczeń mających zwiększyć bezpieczeństwo finansowe seniorów pokazujemy, na podstawie opracowania przygotowanego przez Ministerstwo Finansów, jak ten problem został rozwiązany w innych krajach.

1 Wielka Brytania: Osoby w wieku 22–65 lat mają obowiązek oszczędzać w II filarze emerytalnym. Automatycznie do udziału w nim są włączane osoby zatrudnione na etacie (także części), które do tej pory nie oszczędzały w takiej formie, a ich zarobki są równe lub wyższe od najniższego limitu wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu wykonywania jednej pracy (czyli 10 tys. GBP). Pracownicy mogą jednak zrezygnować z takiej formy oszczędzania. I 10 proc. korzysta z tej możliwości. Ci, którzy jednak decydują się odkładać pieniądze, mogą liczyć na różne przywileje. Pracodawcy muszą zapewnić uczestnictwo w programie emerytalnym dobrej jakości (niskie opłaty, domyślny fundusz inwestycyjny, pokrycie minimalnych obowiązkowych składek, dobre zarządzanie). Osoby zarabiające pomiędzy 5,8 tys. a 10 tys. GBP mogą liczyć na pokrycie składek przez pracodawcę. Pracownicy powyżej 16. roku życia ale poniżej 22. także mogą uczestniczyć w programie, o ile zarabiają co najmniej 5,8 tys. GBP. Minimalne składki są opłacane w przypadku zarobków od 5,8 tys. do 43 tys. GBP. Od kwietnia tego roku wynoszą po 1 proc. zarówno od pracodawcy, jak i od pracownika. W przyszłym roku wielkość ta wzrośnie o kolejny procent. Przy czym warto zauważyć, że brytyjski pracodawca może opłacać składkę wyższą niż minimalna. Co ważne, do oszczędzania w II filarze zachęca system ulg podatkowych, a niewykorzystane limity z jednego roku mogą przejść na kolejny. Dodatkowo składki pracodawców stanowią koszty prowadzenia działalności.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Inspektorów(2018-06-01 08:44) Zgłoś naruszenie 50

    Kolejne wyciąganie od przez kolejnych złodziei pieniędzy od społeczeństwa.45 lat Pracy a Im nie starcza ,w tym ponad 1000 dni nadgodzin ,praca zmoanowa w szkodliwych i nieb waru pracy --a Oni dalej nie maja na Emerytury.Znów rozkradna a pierwsza okazja to wymiana zlotych na inna walute ,czyli grabiez kasy jak kiedyś Książeczek Mieszkaniowych ,wkłądów na samochody czy II filaru.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane