statystyki

Coraz bliżej podwyżki renty socjalnej

autor: Michalina Topolewska09.05.2018, 07:20; Aktualizacja: 09.05.2018, 07:23
Wielu posłów zwracało też uwagę, że za tymi dodatkowymi świadczeniami dla niepełnosprawnych nie idzie zwiększenie środków w budżecie NFZ.

Wielu posłów zwracało też uwagę, że za tymi dodatkowymi świadczeniami dla niepełnosprawnych nie idzie zwiększenie środków w budżecie NFZ.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Prawie 1030 zł będzie wynosić świadczenie dla osób, które nie mogły sobie wypracować stażu pracy. Jego podwyżka nastąpi wprawdzie od września, ale z wyrównaniem od czerwca.

Takie rozwiązanie przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 982 ze zm.), którego drugie czytanie odbyło się wczoraj na posiedzeniu Sejmu. Obecnie osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności otrzymują miesięcznie 865,03 zł, a dzięki zmianie przepisów ich wsparcie będzie wynosiło tyle samo co najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1029,80 zł.

– Podniesienie renty socjalnej jest działaniem, które spełnia postulat opiekunów protestujących w Sejmie. Przyczynia się też do poprawy warunków życia niepełnosprawnych – mówiła Teresa Wargocka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Poparcie dla ustawy zapowiedzieli przedstawiciele pozostałych klubów parlamentarnych, chociaż jednocześnie zgłoszone zostały do niego poprawki.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane