statystyki

Nie tak łatwo otrzymać rentę rodzinną po byłym małżonku

autor: Łucja Kobroń-Gąsiorowska29.12.2017, 17:00
małżeństwo, rozwód, separacja

Jak pokazuje praktyka, ZUS w wielu wypadkach odmawia przyznania prawa do renty rodzinnej małżonkowi rozwiedzionemu lub pozostającemu w separacji.źródło: ShutterStock

Aby było to możliwe, wnioskodawca musi udowodnić, że zmarły wypłacał mu alimenty. Jeśli nie zawarto pisemnego porozumienia w tej sprawie, będzie to bardzo trudne.

Renta rodzinna po zmarłym może zostać przyznana także małżonkowi rozwiedzionemu lub wdowie (wdowcowi), nawet jeśli nie pozostawali ze zmarłym we wspólności majątkowej, jeśli miał w dniu śmierci męża (żony) prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 maja 2014 r., sygn. akt SK 61/13, który uznał tę zasadę za niezgodną z konstytucją, dopuszczono przyznanie renty również wtedy, gdy małżonkowie zawarli umowę (nawet dorozumianą) alimentacyjną, bez konieczności zawierania ugody sądowej. Pojawił się jednak problem, czy taka umowa jest zawsze możliwa, np. alimentowany małżonek był jednocześnie wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego.

Trybunał nie rozwiązał problemu

Przed takim zagadnieniem prawnym stanął Sąd Najwyższy. W uchwale z 25 maja 2017 r., sygn. akt III UZP 2/17, jednoznacznie podkreślił, że umowne, także dorozumiane ustalenie i dostarczanie po rozwodzie środków utrzymania na rzecz małżonka rozwiedzionego uznanego za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, nie może być uznane za prawo do alimentów w rozumieniu art. 70 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna). Zwrócił także uwagę na podstawowy problem, jaki pojawia się przy próbach uzyskania renty po rozwodzie lub w razie braku wspólności majątkowej.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane