statystyki

Zbyt ogólne pouczenie ZUS zwalnie ze zwrotu nienależnie pobranej emerytury

autor: Paulina Szewioła16.03.2017, 07:32; Aktualizacja: 16.03.2017, 08:54
ZUS

Organ rentowy nie zamierzał odpuścić i sprawa trafiła do sądu.źródło: ShutterStock

Zbyt ogólne pouczenie przez ZUS ubezpieczonego wyłącznie o nowych przepisach sprawia, że nie ma on obowiązku zwrotu nienależnie pobranej emerytury.

Ubezpieczony J.S. wniósł odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która zobowiązywała go do zwrotu nienależnie pobieranego przez miesiąc świadczenia emerytalnego ze względu na osiągnięty przychód ze stosunku pracy. Mężczyzna twierdził, że nie musi niczego oddawać, bowiem nie został należycie poinformowany o braku prawa do emerytury w spornym okresie. Z kierowanych do niego pouczeń wnioskował bowiem, że w sytuacji, gdy osiąga przychód, zasady zawieszania i zmniejszania świadczeń nie mają do niego zastosowania od momentu osiągnięcia 65 lat. Jak się jednak okazało, ze względu na nowelizację art. 27 ust. 3 pkt 5 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 637) odwołujący osiągnął wiek emerytalny dopiero w momencie ukończenia 65 lat i 4 miesięcy. W pouczeniu organ rentowy wskazał co prawda na zmieniony przepis, jednak nie odniósł go do sytuacji świadczeniobiorcy. Z tego względu mężczyzna nie zamierzał oddawać wypłaconej mu niezgodnie z przepisami kwoty.

Organ rentowy nie zamierzał jednak odpuścić i sprawa trafiła do sądu.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane