statystyki

Rencistka wygrywa w Strasburgu. To ważny wyrok dla Polaków walczących z ZUS

autor: Dominika Bychawska-Siniarska03.01.2017, 08:58; Aktualizacja: 03.01.2017, 10:00
prawo

Wyrok trybunału z pewnością ucieszy polskich emerytów i rencistów toczących boje z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.źródło: ShutterStock

Belane Nagy jest obywatelką Węgier. Od maja 1975 r. do 1997 r. była zatrudniona i odprowadzała składki na ubezpieczenie społeczne. Od kwietnia 2001 r. nabyła uprawnienia do renty w związku z orzeczonym 67-procentowym uszczerbkiem na zdrowiu, trwałą niepełnosprawnością i przepracowaniem minimalnej liczby lat. Stan zdrowia kobiety potwierdziły kontrole przeprowadzone kolejno w 2003, 2006 i 2007 r. Po zmianie metodologii badania zakresu nieprzydatności do pracy uszczerbek Nagy został zmniejszony do 40 proc., a ona sama w 2010 r. została pozbawiona świadczenia. Starała się podważyć decyzję w sądzie, ale powództwo zostało oddalone.

W 2012 r. kobieta na nowo oszacowała swój stan zdrowia. Stopień uszczerbku tym razem został określony na 50 proc. i uprawniałby ją do renty, gdyby nie dokonana w 2012 r. zmiana prawa. Nowa ustawa zniosła wymóg przepracowania określonej liczby lat i wprowadziła wymóg, zgodnie z którym renta należna była tylko jeśli osoba przez ostatnie pięć lat przebywała ponad 1905 dni na zwolnieniu pokrywanym przez zakład ubezpieczeń społecznych. Nagy przebywała na takim zwolnieniu tylko 947 dni, w związku z tym jej wniosek został odrzucony. Jej odwołania od decyzji zakładu ubezpieczeń społecznych zostały odrzucone przez sądy.

Nagy zwróciła się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (skarga nr 53080/13) wskazując, iż pozbawienie jej uprawnień do renty stanowiło naruszenie art. 1 protokołu 1 konwencji, prawa własności. 10 lutego 2015 r. ETPC w składzie izbowym uznał naruszenie, orzekając, że zupełne pozbawienie prawa do renty nie było proporcjonalne.

Wielka Izba Trybunału 13 grudnia 2016 r. rozpoznała ponownie sprawę. Sędziowie potwierdzili, że kobieta po przyznaniu renty miała uzasadnioną ekspektatywę w stosunku do państwa. Pozbawienie jej uprawnień stanowiło ingerencję w jej prawo do poszanowania własności. Ta ingerencja została dokonana na podstawie nowej ustawy służącej uzasadnionemu celowi, jakim była racjonalizacja kosztów w ramach systemu rentowego. Niemniej zastosowane metody były nieproporcjonalne. Nagy została zupełnie pozbawiona uprawnień socjalnych, zamiast mieć je zredukowane. Prawo w tym przypadku zadziałało wstecz. Dodatkowo, jak zauważył trybunał, dotknęło to przedstawicielkę wyjątkowo bezradnej grupy społecznej, jaką są osoby niepełnosprawne. Uznając naruszenie prawa własności, ETPC przyznał skarżącej 10 tys. euro zadośćuczynienia.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • StAAbrA(2017-01-03 10:24) Zgłoś naruszenie 509

  Wygrana jakiejś Węgierki w Strasburgu , to nic nie znaczący incydent dla kilkudziesięciu milionów Polaków (mam na myśli cały naród z wyłączeniem mafii państwowej - i jej psów) , okradzionych przez ZUS - do spółki z łańcuchowymi przebierańcami . Howgh .

  Odpowiedz
 • EMERYT(2017-01-03 14:22) Zgłoś naruszenie 466

  ŻEBY SIE SĄDZIC TRZA MIEĆ ZDROWJE I PIENIĄDZE

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • oszukiwany(2017-01-03 13:20) Zgłoś naruszenie 366

  Polscy niepełnosprawni,po10 latach braku waloryzacji dodatku 153 zł,też oszustów podać do Strasburga .Dzielenie na lepszych,/pobierają w ZUS/i gorszych pobierają /opieka społeczna/to oszustwo i łamanie prawa.

  Odpowiedz
 • ok(2017-01-03 17:22) Zgłoś naruszenie 261

  Proszę o wyjaśnienie, 1905 dni na zwolnieniu w ciągu 5 lat, to więcej niż jest to możliwe :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emeryt(2017-01-03 20:00) Zgłoś naruszenie 2510

  Co na to Błaszczak i Zieliński oraz cały PIS???????????? z "prezydentem" dudą!!!!!!!!!! No cóż po wyrokach polskich rencistów mundurowych za głupotę ważniaków ,zapłaci Pąństwo tj. budżet tzn .podatnicy,my wszyscy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A determinacji rencistom nie zabraknie.

  Odpowiedz
 • fela(2017-01-03 20:12) Zgłoś naruszenie 156

  nie rozumiem dlaczego pracownicy budżetówki nie wnoszą skargi do Strasburga ponieważ mieli przez 8 lat zamrożone place niezgodnie z ustawą która nakazywała coroczna waloryzację o procent inflacji.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Niedorobie z PO-PSL-.Now-KOD jestescie przegrani !(2017-01-04 10:57) Zgłoś naruszenie 1410

  Ludzie Pracy wygrywaja ! ! ! Koniec liberalno-faszystowskiej ERY niewolnictwa !!! Dobre Zmiany ! ! ! Wiosna narodów Podkreślmy na koniec jeszcze raz – sam fakt, że porażka Hofera została powitana przez eurolewicę z taką ulgą i euforią, świadczy o tym, że nastroje społeczne uległy znaczącemu przesunięciu – i że jest to przesunięcie trwałe. Od tej pory tak już będzie – w jednym kraju wygrają „liberałowie”, w innym „populiści”, ale zawsze będzie to niepewne aż do końca. Już wkrótce cała postępowa Europa będzie kurczowo wpijać palce w poręcze foteli, śledząc wybory prezydenckie we Francji i wynik Marine Le Pen, tudzież nerwowo śledzić przyrost sondażowych słupków niemieckiej AfD. Zwróćmy uwagę, że do tej pory taka niepewność była zarezerwowana dla pojedynków między, dajmy na to, socjaldemokratami a chadekami, czyli tradycyjnie dominującymi siłami politycznymi egzystującymi zgodnie w mainstreamie. Teraz zaś cały mainstream, bez względu na wewnętrzne różnice będzie musiał się napinać, żeby pokonać jednego „populistę” czy antyestablishmentowe ugrupowanie, i to bez gwarancji sukcesu. Narody, społeczeństwa – dotąd pogardliwie spychane na margines – odzyskują głos i oby to właśnie one (nareszcie!) zadecydowały o przyszłości Europy.

  Odpowiedz
 • KRIS(2017-01-13 08:57) Zgłoś naruszenie 00

  ZA GŁĘBOKO SIEDZISZ W LESIE.TROCHĘ POKORY.HISTORIA.SKŁADAJ ,NIE ******************* OD KLOCKÓW LEGO.NA POCZĄTEK.SPRAWDZISZ SIĘ-AWANSUJESZ.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane