Niższy wiek emerytalny od października 2017 roku, nowe zasady waloryzacji, 1000 zł najniższej emerytury dla niektórych, renta z tytułu niezdolności do pracy... To wybrane zmiany, które staną się faktem w 2017 roku. Przyszli i obecni emeryci mogą o nich przeczytać w poradniku "Rewolucja w emeryturach 2017".

Wielkie zmiany w emeryturach stają się faktem. Kobiety ponownie będą mogły kończyć pracę mając 60 lat, a mężczyźni 65. Nowe przepisy obowiązywać będą od października 2017 roku. W ustawie znalazł się również przepis wydłużający możliwość przejścia na emeryturę nauczycielską bez względu na wiek dla nauczycieli urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Ale to nie koniec zmian.

Przyjęty przez rząd i Sejm projekt zakłada znaczne podwyższenie kwot najniższych świadczeń. Od marca 2017 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wzrosną do 1000 zł, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 750 zł.

Gąszcz przepisów dotyczących emerytur i rent, w dodatku wciąż się zmieniających, sprawia wiele kłopotów. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny poradnik z przykładami wziętymi z życia, który pomoże zrozumieć podstawowe zasady przechodzenia na emeryturę i rentę oraz ustalania ich wysokości.

Fragment książki:

Na zmianach skorzystają nie tylko te osoby, które obniżony wiek emerytalny ukończą po wejściu w życie nowych regulacji. Nowe przepisy obejmą również kobiety, które są lub były członkami OFE.

Przepisy przejściowe do ustawy przewidują zachowanie praw nabytych. Wszyscy, którzy przed wejściem w życie tej nowelizacji nabyli prawo do emerytury częściowej, zachowają je aż do czasu przejścia na pełną emeryturę.

Emeryci i renciści otrzymają od 1 marca 2017 roku co najmniej 10-złotową podwyżkę świadczenia. Na więcej mogą liczyć osoby uprawnione do najniższej emerytury lub renty, których świadczenia wzrosną nawet o ponad 110 zł.