Podpisaniem wspólnego stanowiska ws. transformacji energetycznej, bezpieczeństwa, ekosystemu gospodarki wodorowej zakończyło się w Budapeszcie spotkanie ministrów ds. energii z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Niemiec i Austrii - podało ministerstwo klimatu.

Polskę na wtorkowym spotkaniu reprezentowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak poinformował resort, w czasie dyskusji minister Moskwa podkreśliła, że polskim priorytetem z jednej strony jest transformacja energetyczna, z drugiej zaś zapewnienie bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. Dekarbonizując gospodarki, musimy pamiętać o zapewnieniu obywatelom stabilnych źródeł energii - zaznaczyła minister.

W czasie dyskusji dotyczącej budowy europejskiego ekosystemu gospodarki wodorowej Anna Moskwa oceniła, że jego stworzenie jest dziś tylko kwestią czasu. "Obecnie najważniejszy jest rozwój odnawialnych źródeł energii, które wspierają rozwój gospodarki wodorowej. Ekosystem powinien opierać się na europejskich technologiach. Dzięki temu zapewnimy kontynentowi nie tylko neutralność klimatyczną, ale również utrzymamy konkurencyjność gospodarki europejskiej i jej strategiczną suwerenność oraz bezpieczeństwo energetyczne" - powiedziała minister. (PAP)