Tereny rolnicze rozrastają się kosztem lasów, zasoby morskie są dziesiątkowane przez przełowienie, a rafy koralowe tłamsi plastik. Fakt, że gatunki roślin i zwierząt są na skraju wyginięcia, nie jest zaskoczeniem.

Międzyrządowa Platforma Naukowo-Polityczna ONZ ds. Różnorodności Biologicznej i Usług Ekosystemowych (IPBES) przeprowadziła ostatnio jedną z najbardziej kompleksowych kontroli stanu naszej planety. Stwierdziła, że działalność człowieka ma destrukcyjny wpływ na środowiskopodaje redakcja Statista. Główną winę ponosi nienasycony apetyt ludzi na żywność i energię, który spowodował, że przyroda niszczeje w tempie, jakiego nigdy wcześniej nie widziano.

Poniższa infografika przygotowana przez Statystę przedstawia przegląd gatunków zagrożonych wyginięciem, wyszczególnionych w najnowszej aktualizacji Czerwonej Listy Gatunków Zagrożonych IUCN. Największy odsetek ocenianych gatunków, 41 proc. płazów jest uważanych za zagrożone, następnie 37 proc. rekinów i płaszczek oraz 34 proc. drzew iglastych. Raport IPBES stwierdza jednak, że nie jest jeszcze za późno, aby zatrzymać ten trend i poprawić sytuację. Raport maluje ponury obraz: przewodniczący IPBES, Sir Robert Watson, ostrzegł, że „zdrowie ekosystemów, od których zależymy my i wszystkie inne gatunki, pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek. Erodujemy podstawy naszych gospodarek, środków do życia, bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia i jakości życia na całym świecie”.

statista.com