statystyki

Budowa zbiornika nie jest dobrym pomysłem na retencję [WYWIAD]

autor: Katarzyna Nocuń20.09.2020, 17:00
rzeka, woda, wieś, ekologia

Zamiana kawałka rzeki lub terenów wokół niej w zbiornik niejednokrotnie skutkuje tym, że magazynujemy dużo mniej wody, niż to możliwe w naturalnej dolinie. Dlatego jeśli na terenie gminy jest ciek naturalny – potok, rzeka – to zostawmy go w spokojuźródło: ShutterStock

Najlepiej, by wokół rzeki powstawały buforowe strefy bagienne. Taki bufor będzie przechwytywać spływ nawozów i zadziała także podczas powodzi czy suszy. Skutecznym działaniem jest też odtworzenie zastawek w rowach albo budowa przetamowania żwirowo-kamiennego - mówi Dr inż. Marta Wiśniewska Fundacja Greenmind i Koalicji Ratujmy Rzeki.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przygotował program dla najmniejszych samorządów na zatrzymywanie wody w środowisku, w którym przewidziano łącznie 50 mln zł. Po środki można sięgnąć do końca 2021 r. W co gminy powinny inwestować, by skutecznie zatrzymywać wodę?

Przede wszystkim przestrzegam gminy przed wyciąganiem pomysłów sprzed lat na podpiętrzanie wody, zamienianie odcinka rzeki lub terenu obok niej w zbiornik. Dofinansowanie z programu NFOŚiGW obejmuje niestety także takie działania, czyli retencję na ciekach naturalnych. W walce z suszą zbiorniki są nieskuteczne – intensywnie parują, a w krajobrazie rolniczym dodatkowo są bardzo narażone na eutrofizację. Są też zbyt małe, by chronić przed powodzią błyskawiczną, a ta będzie się zdarzać w związku ze zmianami klimatycznymi coraz częściej. Zamiana kawałka rzeki lub terenów wokół niej w zbiornik niejednokrotnie skutkuje tym, że magazynujemy dużo mniej wody, niż to możliwe w naturalnej dolinie. Dlatego jeśli na terenie gminy jest ciek naturalny – potok, rzeka – to zostawmy go w spokoju.

W dodatku budowa zbiornika na rzece to inwestycja bardzo kosztowna. Jeśli gminy będą chciały ingerować w naturalne cieki, budując drogie zbiorniki, z dofinansowania skorzystać będzie mogło tylko kilka samorządów.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • kon by sie usmial !(2020-09-20 18:55) Zgłoś naruszenie 171

  Pani dr. inz.Marta Wisniewska ma oczywiscie racje.Problem polega na tym, ze pani dr. inz. zaklada chyba, ze wystapia tylko podtopy, a prawdziwa powodz nigdy sie nie wydarzy, nie mowiac juz o powodziach stulecia, ktorych w ostatnim dwudziestoleciu mielismy juz kilka.Jak na tak utytulowana osobe pokazuje wybitnie plytka wyobraznie, o intelekcie juz nawet nie wspomne. Kto jej dal taki tytul naukowy> Uniwersytet Wodny w Zabich Dolach? A moze kipisa dyplom na bazarze?Tak czy inaczej w ostatecznym rozrachunku to GP traci wiarygodnosc publikujac takie banialuki.

  Odpowiedz
 • zwolennik piętrzeń(2020-09-21 09:10) Zgłoś naruszenie 140

  Nie do końca zgadzam się z opinią że "W walce z suszą zbiorniki są nieskuteczne – intensywnie parują " przecież ilośc *********** wody jest znacznie mniejsza od odpływu wody korytem rzeki (rynną) do morza i taka teza nie uwzględnia ilości podniesienia wód gruntowych powyżej spiętrzenia tworzącego zbiornik. Zbiornik zbiornikowi nie równy, małe jazy, dwu lub trzy metrowe powinno się budować na każdym cieku , tam gdzie zlikwidowali małe piętrzenia np. przy młynach wodnych poziom w okolicznych studniach spadł o kilka metrów

  Odpowiedz
 • Zev(2020-09-22 17:00) Zgłoś naruszenie 130

  Po prostu, az trudno uwierzyc, zeby te stwierdzenia padly z ust osoby z tytulami dr. inz. To najlepszy dowod na upadek edukacji na naszych uniwersytetach. Jest zdecydowanie gorzej niz za komuny. Ale nie popadajmy w panike ideologia a sie swietnie, szczegolnie ta " ekologiczna "

  Odpowiedz
 • Norbert(2020-09-25 19:20) Zgłoś naruszenie 30

  Nie moge sie oprzec wrazeniu, ze uczestniczymy w dyskusji na temat jak maly Kazio wyobraza sobie rozwiazanie problemu retencji. Jedno slowo komentarza : PORAZKA !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie