statystyki

Nie da się wyrzucić ekologów z postępowania

autor: Dorota Beker16.09.2020, 20:00
Przedsiębiorca, który wnioskował o wydanie decyzji środowiskowej, nie zgadzał się na udział ekologów

Przedsiębiorca, który wnioskował o wydanie decyzji środowiskowej, nie zgadzał się na udział ekologówźródło: ShutterStock

Postanowienie o dopuszczeniu do udziału w postępowaniu w sprawie wydania decyzji środowiskowej organizacji ekologicznej nie podlega zaskarżeniu przez stronę – wynika z orzeczenia NSA.

Rozstrzygnięcie tej treści zostało wydane w sprawie, w której wszczęte zostało postępowanie w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie i reorganizacji zakładu produkcji i naprawy przyczep. Jedna z organizacji ekologicznych chciała do niego przystąpić, jednak wójt gminy odmówił. Stowarzyszenie odwołało się od rozstrzygnięcia, zaś SKO dopuściło je do udziału w postępowaniu.

Przedsiębiorca, który wnioskował o wydanie decyzji środowiskowej, nie zgadzał się jednak na udział ekologów. W związku z tym złożył skargę do WSA, a po jej negatywnym rozpatrzeniu – skargę kasacyjną. Jednak i ona została oddalona. NSA wskazał, że zgodnie z ustawą z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 ze zm.) istnieje możliwość zażalenia na postanowienie związane z udziałem organizacji ekologicznej, niemniej dotyczy to wyłącznie odmowy dopuszczenia do postępowania i przysługuje tylko organizacji ekologicznej. Sąd wskazał również, że umożliwienie organizacji złożenia zażalenia na odmowę jest konieczne. W innym bowiem przypadku można byłoby rozstrzygnąć tę kwestię dopiero w odwołaniu od decyzji, która powinna zostać wydana właśnie z jej udziałem. 


Pozostało 5% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie