statystyki

Zwolnienia z opłat za śmieci tylko dla nieruchomości zamieszkanych

autor: Marcin Nagórek21.07.2020, 08:49; Aktualizacja: 21.07.2020, 10:58
Niestety z opisu przedstawionego przez przedsiębiorcę wynika, że prowadzi on działalność na nieruchomości usługowej, a przepisy nie pozwalają na zwolnienie przez radę gminy z opłat za gospodarowanie odpadami nieruchomości niezamieszkanych. Nie wprowadzono również takiej możliwości w ramach żadnej z tarcz antykryzysowych. Zacznijmy jednak analizę przepisów od przedstawienia ram systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Niestety z opisu przedstawionego przez przedsiębiorcę wynika, że prowadzi on działalność na nieruchomości usługowej, a przepisy nie pozwalają na zwolnienie przez radę gminy z opłat za gospodarowanie odpadami nieruchomości niezamieszkanych. Nie wprowadzono również takiej możliwości w ramach żadnej z tarcz antykryzysowych. Zacznijmy jednak analizę przepisów od przedstawienia ram systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.źródło: ShutterStock

Prowadzę warsztat samochodowy na działce usługowej. W ostatnich miesiącach z powodu COVID-19 osiągałem znacząco niższe dochody. Urząd miasta wprowadził w ostatnim miesiącu zwolnienia z opłat za odbieranie odpadów od mieszkańców na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Czy jako właściciel warsztatu też mogę skorzystać z ulgi?

Niestety z opisu przedstawionego przez przedsiębiorcę wynika, że prowadzi on działalność na nieruchomości usługowej, a przepisy nie pozwalają na zwolnienie przez radę gminy z opłat za gospodarowanie odpadami nieruchomości niezamieszkanych. Nie wprowadzono również takiej możliwości w ramach żadnej z tarcz antykryzysowych. Zacznijmy jednak analizę przepisów od przedstawienia ram systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Otóż w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ustawa) wyodrębniono różne typy nieruchomości. Mianowicie: nieruchomości zamieszkane, niezamieszkane oraz szczególny typ – takie, na której znajduje się domek letniskowy lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Ten trójpodział został wyraźnie podkreślony w art. 6i ust. 1 ustawy, gdzie m.in. postanowiono, że obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje:

1) w przypadku nieruchomości zamieszkanych – za każdy miesiąc, w którym zamieszkuje na niej mieszkaniec;

2) w przypadku nieruchomości niezamieszkanych – za każdy miesiąc, w którym powstały odpady komunalne.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie