statystyki

Timmermans stoi w obronie gazu

autor: Magdalena Cedro09.07.2020, 09:20; Aktualizacja: 09.07.2020, 09:28
Frans Timmermans

Frans Timmermansźródło: ShutterStock

Europa ma się stać liderem produkcji czystego wodoru, ale na razie ciągnie się w ogonie. Polski w wodorowym sojuszu nie ma.

Bruksela na drodze do neutralności klimatycznej stawia na czysty wodór, ale ponieważ jego wykorzystywanie w Unii dopiero raczkuje, Komisja Europejska postanowiła powołać sojusz łączący wszystkie segmenty rynku. Ma on nadać impet rozwojowi czystego wodoru w Europie, od którego w dużej mierze będzie zależało osiągnięcie neutralności klimatycznej przez UE w 2050 r.

Zgodnie z przyjętą wczoraj strategią czysty wodór ma się stać istotnym źródłem energii przede wszystkim w przemyśle ciężkim, a w przyszłości także w transporcie. – Chcemy udowodnić światu, że zielona stal jest możliwa. To bardzo ważne dla naszej polityki przemysłowej – mówił wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, odpowiadający za Zielony Ład.

Wciąż jest sporo do zrobienia. Obecnie w UE produkuje się 9,8 mln ton wodoru rocznie, podczas gdy łącznie na świecie pozyskuje się go 74 mln ton. Samo używanie wodoru nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla ani innych zanieczyszczeń, ale jego wpływ na środowisko zależy od tego, z czego jest wyprodukowany. Tymczasem zaledwie 4 proc. wodoru w Europie jest zielone, co oznacza, że znacząca większość jest pozyskiwana z paliw kopalnych. Bruksela chce, by w 2050 r. wodór z odnawianych źródeł energii miał 13–14 proc. udziału w miksie energetycznym UE.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie