statystyki

Polityków susza interesuje sezonowo

autor: Marceli Sommer29.06.2020, 08:40; Aktualizacja: 30.06.2020, 08:42
Zagrożeniem, które dostrzegam w strategii rządu, jest gigantomania.

Zagrożeniem, które dostrzegam w strategii rządu, jest gigantomania.źródło: ShutterStock

Od kosztownej budowy wielkich zbiorników lepsza byłaby retencja rozproszona i renaturyzacja rzek – mówi w rozmowie z DGP Zbigniew Kundzewicz

Pod koniec kwietnia jeden z synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówił, że żeby zażegnać suszę, musiałoby w Polsce padać regularnie przez trzy miesiące. Na razie w wielu miejscach pada od prawie dwóch. Możemy odetchnąć z ulgą?

Ostatnie deszcze przyszły po dwóch suchych latach, w których suma rocznych opadów plasowała się znacznie poniżej średniej. Ostatnie obfite opady nie uzupełnią tych niedoborów. Żeby woda dotarła do głębszych, istotnych z punktu widzenia wegetacji pokładów gleby, potrzeba więcej czasu i więcej wody. Nie oznacza to, że sytuacja się nie poprawiła. Istniała poważna obawa, że trzeci suchy rok z rzędu będzie oznaczać suszę głębszą i bardziej dokuczliwą niż poprzednie. Jeszcze kwiecień był bardzo suchy, co ten niepokój wzmocniło. Dziś możemy mówić o tym, że tego najczarniejszego scenariusza udało się uniknąć.

Mamy za to fale wezbraniowe na Wiśle i Odrze i zagrożenie powodziowe w wielu punktach ich dorzecza.

Susza i powódź mogą współwystępować nawet w jednym roku i na tych samych terenach. Sprzyja temu zjawisko hydrofobiczności, kiedy sucha, spieczona ziemia nie pochłania wody, która w rezultacie szybciej spływa do rzek.

Musimy się do tych sezonowych susz i powodzi przyzwyczaić?


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie