statystyki

Koronawirus nie zwalnia z opłat za emisje i obowiązku złożenia sprawozdań

autor: Zofia Jóźwiak31.03.2020, 06:01; Aktualizacja: 31.03.2020, 08:49
Do 31 marca trzeba złożyć sprawozdania (zwane wykazami) i wnieść opłaty za wprowadzanie do powietrza niekorzystnych dla środowiska substancji. Zobowiązana jest do tego bardzo duża grupa przedsiębiorców. – Chodzi o wszelkie emisje do powietrza z kotłów, pieców, linii technologicznych itp.

Do 31 marca trzeba złożyć sprawozdania (zwane wykazami) i wnieść opłaty za wprowadzanie do powietrza niekorzystnych dla środowiska substancji. Zobowiązana jest do tego bardzo duża grupa przedsiębiorców. – Chodzi o wszelkie emisje do powietrza z kotłów, pieców, linii technologicznych itp.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy wprowadzający do powietrza niekorzystne substancje muszą sporządzić odpowiednie wykazy i wyliczyć należność za korzystanie ze środowiska. Ustawowy termin upływa już dziś.

Do 31 marca trzeba złożyć sprawozdania (zwane wykazami) i wnieść opłaty za wprowadzanie do powietrza niekorzystnych dla środowiska substancji. Zobowiązana jest do tego bardzo duża grupa przedsiębiorców. – Chodzi o wszelkie emisje do powietrza z kotłów, pieców, linii technologicznych itp. Dotyczy to też np. emisji z pojazdów czy wózków widłowych lub z procesów malowania, podczas których uwalniają się do powietrza substancje − mówi Joanna Wilczyńska ze spółki Atmoterm SA zajmującej się doradztwem w zakresie ochrony środowiska. – Obowiązek ten dotyczy również składowanych odpadów oraz wydanych uprawnień do emisji CO2 (por. art. 273 ust. 1 prawa ochrony środowiska; dalej: p.o.ś.).

Kto komu płaci

Sprawozdania składają, a także wnoszą opłaty, przede wszystkim przedsiębiorcy, zarówno polscy, jak i zagraniczni. Ale nie tylko – również prowadzący działalność wytwórczą w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego. Nie chodzi jednak o wszystkich rolników. Jak wyjaśniało Ministerstwo Środowiska, korzystającymi ze środowiska nie są rolnicy – osoby fizyczne, o ile to, co robią, nie wymaga pozwolenia. Nie unikną natomiast tego obowiązku jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami (np. organizacje pozarządowe, szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, instytucje, samorządy), a nawet osoby fizyczne (te ostatnie, o ile korzystają ze środowiska w zakresie, w jakim wymaga to pozwolenia środowiskowego).


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie