statystyki

RPO pyta o śmieci

autor: Katarzyna Nocuń27.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 27.02.2020, 07:34
Jedną z kwestii zgłaszanych do RPO jest pobór opłaty śmieciowej naliczanej od powierzchni lokalu mieszkalnego, a wątpliwości dotyczą tego, czy ta metoda realizuje zasadę: zanieczyszczający płaci.

Jedną z kwestii zgłaszanych do RPO jest pobór opłaty śmieciowej naliczanej od powierzchni lokalu mieszkalnego, a wątpliwości dotyczą tego, czy ta metoda realizuje zasadę: zanieczyszczający płaci.źródło: ShutterStock

Rosnące koszty gospodarki odpadami, odpowiedzialność mieszkańców za brak segregacji i kłopoty gmin w zarządzaniu systemem – to niektóre z zagadnień poruszonych podczas spotkania z rzecznikiem praw obywatelskich. Wzięli w nim udział między innymi samorządowcy, przedstawiciele branży odpadowej, spółdzielni mieszkaniowych, NIK i Ministerstwa Klimatu.

Seminarium wpisuje się w szeroką debatę o potrzebie reformy systemu gospodarki odpadami. Gminy podnoszą opłaty śmieciowe dla mieszkańców, brakuje instalacji, które mogłyby zagospodarować najbardziej problematyczną frakcję wysokokaloryczną, a ceny oferowane za surowce wtórne drastycznie spadają – to tylko część problemów. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy konstytucyjne prawo do czystego środowiska – mówił RPO Adam Bodnar, rozpoczynając seminarium. I jak zaznaczył, należy postawić pytanie, czy zasadne jest utrzymanie obecnego systemu. – Wydaje się, że musimy dążyć do takiego, który w sposób odpowiedzialny ważyłby wszystkie racje – podkreślał RPO.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie