Spalarnie odpadów – panaceum na drogie śmieci czy droga na skróty?

autor: Jakub Pawłowski05.02.2020, 07:01; Aktualizacja: 05.02.2020, 07:19
Czy rozsądne jest uzależnianie się od cementowni? Spójrzmy na Hiszpanię, gdzie w ciągu kilku lat produkcja cementu spadła o połowę. Czy nie lepiej zabezpieczyć swoje interesy na 30 lat do przodu, budując ciepłownie i elektrociepłownie, które zagospodarują odpady wytwarzane lokalnie w naszych gminach? A mówimy tu o technologii, która jest 10 razy mniej emisyjna niż ciepłownie węglowe.

Czy rozsądne jest uzależnianie się od cementowni? Spójrzmy na Hiszpanię, gdzie w ciągu kilku lat produkcja cementu spadła o połowę. Czy nie lepiej zabezpieczyć swoje interesy na 30 lat do przodu, budując ciepłownie i elektrociepłownie, które zagospodarują odpady wytwarzane lokalnie w naszych gminach? A mówimy tu o technologii, która jest 10 razy mniej emisyjna niż ciepłownie węglowe.źródło: ShutterStock

Rosnące ceny za odpady, brak infrastruktury do recyklingu, nadmiar problematycznych frakcji, a do tego związane prawem ręce i wiele nowych unijnych regulacji. To codzienność samorządów w całym kraju. O tym, jak wyjść z tego impasu, DGP pytał ekspertów.

Za nami nowelizacje dwóch kluczowych ustaw regulujących gospodarkę komunalną, a wkrótce czekają nas kolejne zmiany, które mają uzdrowić rynek. Sytuacja cenowa jest jednak bardziej napięta niż kiedykolwiek wcześniej, a problemy zamiast znikać, nawarstwiają się. Czego potrzebują samorządy, by odwrócić ten trend?

Tomasz Uciński:

Po pierwsze, należy koniecznie wdrożyć Rozszerzoną Odpowiedzialność Producentów (ROP). Koncerny wprowadzające opakowania na rynek muszą wziąć pełną odpowiedzialność finansową i organizacyjną za selektywną zbiórkę. Gminy zajmowałyby się wówczas wyłącznie zagospodarowaniem odpadów resztkowych, zielonych i wielkogabarytowych. Należy przy tym określić rosnące co roku wymogi używania produktów z recyklingu, tak aby stworzyć popyt na surowce wtórne, którego obecnie brakuje. Bez takich przepisów przemysł nie będzie miał żadnej motywacji, by uwzględnić produkty powstałe z recyklingu w swojej ofercie.

I druga kwestia. Dziś niemal połowa tego, co wyrzucamy do żółtego worka, nadaje się tylko do spalenia. Opakowania są tak projektowane, że ich przetwarzanie jest niemożliwe lub nieopłacalne, a ich składowanie zabronione, bo jest to frakcja wysokokaloryczna, czyli łatwopalna. W tej sytuacji gminy zostają z tonami odpadów, z którymi nie ma co zrobić. Szukamy na rynku odbiorcy, ale w przetargu zgłasza się czasami tylko jedna firma, a często nikt. Co możemy więc zrobić?

Cementownie nie chcą przyjmować paliwa alternatywnego powstałego z odpadów komunalnych, bo mają dostęp do lepszego jakościowo produktu z przemysłu, który ma dużo większą kaloryczność. Polska jest jednym z niewielu krajów w UE, który ma sieci ciepłownicze w każdym mieście powiatowym. Gdybyśmy zmodernizowali nasze stare ciepłownie, które i tak będą wymagały nakładów finansowych w najbliższych latach, by spełnić nowe normy środowiskowe, moglibyśmy wykorzystać energię i ciepło ze spalanych odpadów do ogrzewania i zasilania mieszkań w polskich domach. To powszechne rozwiązanie na Zachodzie, gdzie funkcjonuje ponad 500 spalarni, a u nas tylko osiem.

Trzeba przy tym zdefiniować, jaki odpad powinien trafiać do spalenia, aby nie rezygnować z rozwoju recyklingu. Faktem jest jednak, że tworzywa sztuczne można przetwarzać tylko określoną liczbę razy, aż stracą one wartość na rynku i nie będzie z nich pożytku do recyklingu. Wtedy pozostanie tylko ich spalenie.

Czy od inwestycji w nowe spalarnie, jak przekonują samorządy, nie ma już odwrotu? Na ile mogą one poprawić sytuację w gminach?


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • Krzysztof M.(2020-02-05 10:08) Zgłoś naruszenie 22

  Japonia ze spalarniami radzi sobie bardzo dobrze i jeszcze przy okazji powiększa terytorium. Wielbiciele muzyki Chopina chętnie nam pomogą. No i jeszcze prąd i ciepło będą tańsze.

  Odpowiedz
 • Energiaman(2020-02-05 12:38) Zgłoś naruszenie 23

  Brawo Dziennik Gazeta Prawna. W końcu artykuł, bez pseudoekspertów z Towarzystwa na Rzecz Ziemi, którzy wprowadzają w błąd w sprawie spalarni. Cały świat ma spalarnie i żyją, w Japonii nawet najdłużej na świecie. To własnie dzięki takim psedoekologom jest tak drogo za śmieci. Teraz jeszcze piszą do Unii Europejskiej, żeby odebrać dotację 260 milionów na budowę spalarni w Gdańsku. Komu to ma służyć i kto za to płaci?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • IB(2020-02-05 18:04) Zgłoś naruszenie 10

  Jeżeli jeszcze dodatkowo ma być produkowane ciepło, to czemu nie? Przecież ogrzewanie dużo kosztuje a tak byłoby 2 w 1.

  Odpowiedz
 • Wojciech Kurdziel(2020-02-06 11:36) Zgłoś naruszenie 30

  zapytany Pan "ekspert" nie jest na bieząco z prawem - szczególnie unijnym. W UE - zarówno w krajach Nordyckich (z niemieckojęzycznymi włacznie) i we Włoszech odchodzi się od powszechności spalania na rzecz recyklingu surowcowego. Przyjete normy odzysku siegaja 50 a nawet 70%. W ten sposób strumień odpadów zawęzi się do "mozliwości przerobowych" cementowni i dużej energetyki. Spalarnie w miastach powiatowych to rozproszenie wysokich nakładów. Spalarnie wielkie, regionalne - to problem wożenia i składowania pośredniego. Jak się nie obrócić - **** z tyłu! Jedynym rozwiązaniem jest zgazowywanie. Zgazowarki gabarytowo dobrane do skali działania około 200 zakładów komunalnych (dawnych Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych) produkują w efekcie za posrednictwem kogeneracji gazowej - energie elektryczną i ciepło zawracane w dużej części do zakładu (suszenie odpadów). Spalarnie i spalanie odpadów - to technologia schodząca.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie