statystyki

Klimatyczna scheda Merkel pod znakiem zapytania

autor: Łukasz Grajewski, Marceli Sommer15.01.2020, 08:48; Aktualizacja: 15.01.2020, 08:48
Czy Berlinowi uda się obronić status lidera zielonej transformacji? Na jego drodze do realizacji celów klimatycznych stoi sporo przeszkód.

Czy Berlinowi uda się obronić status lidera zielonej transformacji? Na jego drodze do realizacji celów klimatycznych stoi sporo przeszkód.źródło: ShutterStock

Czy Berlinowi uda się obronić status lidera zielonej transformacji? Na jego drodze do realizacji celów klimatycznych stoi sporo przeszkód.

Dziś niemiecki rząd miał zaakceptować brzmienie ustawy, która ureguluje odejście RFN od spalania węgla. Jednak zamiast przyjęcia konkretnych planów Angela Merkel musiała zaprosić do urzędu kanclerskiego premierów krajów związkowych, w których wciąż wydobywa się i spala węgiel. Regionalni włodarze są niezadowoleni z prac nad dokumentem.

Według doniesień mediów powołujących się na źródła w rządzie gabinet Merkel chce zgodzić się na uruchomienie nowej elektrowni węglowej Datteln IV o mocy przeszło 1 GW, którą koncern Uniper wybudował w Nadrenii Północnej-Westfalii. W zamian spółka ma szybciej wyłączyć starsze elektrownie na wschodzie kraju. Tylko w taki sposób Niemcy zbliżą się do planów zmniejszenia ilości spalanego węgla. Ile bloków wyłączyć i do kiedy, rok temu wstępnie określiła komisja rządowa. Jej raport zawiera działania, które mają doprowadzić RFN do całkowitego odejścia od spalania węgla do 2038 r.

Premierzy wschodnich landów – Brandenburgii, Saksonii i Saksonii-Anhalt – protestują przeciwko robieniu wyjątku w sprawie Datteln IV. Argumentują, że konsekwencja tej decyzji, szybsze wyłączenie bloków działających w gorzej rozwiniętych regionach, pociągnie za sobą zbyt duże koszty społeczne. Dopiero po znalezieniu kompromisu z landami rząd zaprezentuje dokładny przepis na dekarbonizację. Znaczenie węgla stopniowo się zmniejsza. Według Fraunhofer Institut w 2019 r. udział węgla brunatnego w niemieckim miksie energetycznym stanowił 20 proc. (spadek o 1/5 w relacji do 2018 r.), a węgla kamiennego – 9 proc. (spadek o 1/3). Ale proces musi przyspieszyć, jeśli RFN chce wypełnić cele klimatyczne.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie