BDO: Posłowie chcą naprawić wadliwe przepisy. Czy przedsiębiorcy unikną sankcji?

autor: Katarzyna Nocuń09.01.2020, 06:01; Aktualizacja: 04.03.2020, 14:36
Od nowego roku dokumenty można wystawiać wyłącznie elektronicznie – jednak wiele firm, które wytwarzają odpady, nie zarejestrowało się w bazie, część czeka na rozpatrzenie wniosków o wpis.

Od nowego roku dokumenty można wystawiać wyłącznie elektronicznie – jednak wiele firm, które wytwarzają odpady, nie zarejestrowało się w bazie, część czeka na rozpatrzenie wniosków o wpis.źródło: ShutterStock

Możliwe, że jeszcze dziś Sejm znowelizuje przepisy dotyczące Bazy Danych o Odpadach (BDO). Propozycje zmian w ustawie o odpadach (t.j. Dz.U z 2019 r. poz. 701 ze zm.) zgłoszone przez posłów PiS pozwolą na prowadzenie papierowej ewidencji śmieci do 30 czerwca br. (jednocześnie możliwe będzie prowadzenie jej w systemie).

Od nowego roku dokumenty można wystawiać wyłącznie elektronicznie – jednak wiele firm, które wytwarzają odpady, nie zarejestrowało się w bazie, część czeka na rozpatrzenie wniosków o wpis. Po 1 stycznia zostały więc ze śmieciami, bo przedsiębiorstwa odpadowe nie chcą ryzykować ich odbioru bez wymaganej dokumentacji – nie miałyby z nimi co zrobić, bo nieewidencjonowanych w BDO odpadów nie przyjmą instalacje.

>>>>>>Więcej o zmianach w przepisach 2019/2020>>>>>


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (8)

 • Krzysztof Kornatowicz(2020-01-10 10:17) Zgłoś naruszenie 22

  To kolejne nękanie polskiego planktonu gospodarczego. Duże korporacje zatrudnią kolejnego pracownika i nawet tego nie zauważą, ale małe .... W Polsce przeprowadzany jest sabotaż gospodarczy, a jednym z wielu tego dowodów jest oddawanie obcym nacjom filarów państwowości takich jak handel, przemysł, banki, wodociągi, energetyka. Za słowami wielkiego naszego rodaka Hipolita Cegielskiego "kto przemysł, ziemię i handel oddaje obcym ten jest zdrajcą narodu" z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że mamy do czynienia ze zdrajcami narodu, lokowanymi w aparacie władzy przy pomocy niezgodnej z Konstytucją, ale usankcjonowanej prawem przez sędziów Sądu Najwyższego, szemraną ordynacją wyborczą, dodatkowo wspomaganiem tych zdrajców darmową kampanią wyborcza w głowach "Polaków" przez IV władzę (polskojęzyczne prostytutki medialne). Do tego dochodzą ogromne pieniądze zrabowane bidakom, na promocję szajek POlitycznych, tej polskiej Bandy Czworga (PO, PiS, SLD, PSL wraz z przystawkami). Innym dowodem na sabotaż gospodarczy i cichy rozbiór Polski jest fakt ograbienia Polski na gigantyczną, trudną do oszacowania skalę kwotę setek miliardów złotych przez szajkę PO i PSL w czasie ich porządzenia sobie Polską. Skoro ta gigantyczna kwota ********** (sama karuzela VAT to ponad 350 miliardów), a Polska się nie zawaliła, oficjalnie nie zbankrutowała i nic byśmy o tym nie wiedzieli, gdyby szajka PO i PSL wygrały wybory, to oznacza, że nie było wyższej konieczności spowodowanej kataklizmem, wojną, ABY TAK WYSOKO OBCIĄŻYĆ DANINAMI, A W NICH PARAPODATKIEM ZUS POLSKIEGO PLANKTONU GOSPODARCZEGO, NISZCZĄC MU DRABINĘ DO AWANSU GOSPODARCZEGO OD PUCYBUTA DO FABRYKANTA ! To koronny dowód na sabotaż gospodarczy w Polsce na własnym narodzie przeprowadzany od środka przez władze na Polskę ! Nazywam się Krzysztof Kornatowicz i zapraszam na You Tube na moje audycje.

  Odpowiedz
 • rehirghioreohieg(2020-01-10 09:05) Zgłoś naruszenie 13

  Mnie też wnerwia to BDO ale pamiętajcie dlaczego tak jest. A to dlatego, że sobie w Polsce kilku Januszy biznesu zrobiło z przyjmowania śmieci i podpalania ich składów doskonały biznes. Gdyby nie to, nie trzeba by ewidencji na etapie oddawania śmieci tylko na etapie odbierającego. Jeśli mamy do kogoś pretensję to właśnie do tych Januszy - pewnie każdy jakiegoś zna. Tam adres na skargi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Grześ(2020-01-10 00:15) Zgłoś naruszenie 10

  Gryzą rękę która ich karmi .

  Odpowiedz
 • j.(2020-01-09 22:40) Zgłoś naruszenie 110

  Ewidencję odpadów, sprawozdania z odpadów, BDO itp. powinny robić firmy odpadowe, bo się na tym znają i biorą za to pieniądze, a władza chce, żeby teraz każdy przedsiębiorca był Alfą i Omegą w dziedzinie gospodarki odpadowej, jakby nie miał co robić. A w ogóle to w kwestiach ochrony środowiska stawia się bardziej na biurokrację, a więc na prowadzenie przeróżnych ewidencji, sprawozdań, informacji, raportów, teraz oczywiście to przeklęte BDO itp., a nie na działania realne. Naszej „Matce Ziemi” niewiele przyjdzie z BDO, natomiast miałaby się lepiej, jeśli ktoś by znalazł skuteczny sposób np. na ukrócenie wyrzucania śmieci do lasu, palenia w piecu śmieciami, albo wyeliminowaniu, tam, gdzie to możliwe, opakowań plastykowych (no, choćby poprzez powrót do wielokrotnego użytku butelek szklanych). Takie działanie jeśli są, to wciąż niewystarczające, a urzędnicy za to ciągle wymyślają jakieś nowe obowiązki biurokratyczne utrudniając życie przedsiębiorcom.

  Odpowiedz
 • Koszmar(2020-01-09 22:08) Zgłoś naruszenie 50

  Cholera człowieka bierze, gdy za pisanie ustaw biora sie pisowcy. Nowe prawo od razu nowelizowane, trzeba miec sztab ludzi by diecpolapaccw tych podatkach, przepisach, kruczkach, wylaczeniach, zwolnieniach

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emeryt(2020-01-09 13:36) Zgłoś naruszenie 141

  Przyjąć system Szwecki i za segregacje śmieci płacić mieszkańcowi gminy.Jak będziecie płacić to posegregowane śmieci przyniosę wam w zębach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie