statystyki

Warszawa na razie nie zakaże palenia węglem [WYWIAD]

autor: Jakub Pawłowski08.01.2020, 07:59; Aktualizacja: 08.01.2020, 08:00
- Dla nas priorytetem jest wymiana starych, kopcących pieców, dlatego zdecydowaliśmy się na dotacje do 100 proc. i podwyższyliśmy ich wysokość z 7 tys. zł do 12 tys. zł w przypadku pieca gazowego i nawet do 40 tys. zł w przypadku instalacji pompy ciepła - mówi Justyna Glusman, dyrektorka i koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w UM Warszawy.

- Dla nas priorytetem jest wymiana starych, kopcących pieców, dlatego zdecydowaliśmy się na dotacje do 100 proc. i podwyższyliśmy ich wysokość z 7 tys. zł do 12 tys. zł w przypadku pieca gazowego i nawet do 40 tys. zł w przypadku instalacji pompy ciepła - mówi Justyna Glusman, dyrektorka i koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w UM Warszawy.źródło: ShutterStock

- Dla nas priorytetem jest wymiana starych, kopcących pieców, dlatego zdecydowaliśmy się na dotacje do 100 proc. i podwyższyliśmy ich wysokość z 7 tys. zł do 12 tys. zł w przypadku pieca gazowego i nawet do 40 tys. zł w przypadku instalacji pompy ciepła - mówi Justyna Glusman, dyrektorka i koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w UM Warszawy.

Kraków wprowadził zakaz spalania węgla na terenie miasta. Do podobnych inicjatyw przymierzają się inne samorządy. Czy Warszawa jest gotowa na takie restrykcje?

Jesteśmy zdeterminowani, aby poprawić jakość powietrza w Warszawie, i dlatego przyjęliśmy bardzo atrakcyjne poziomy dofinansowania do wymiany kotłów węglowych. Byłoby nieodpowiedzialne, gdybym już dzisiaj złożyła deklarację, kiedy w stolicy zostanie zabronione spalanie paliw stałych w ogóle, choć to jest kierunek, w którym zmierzamy. Taka decyzja musi być poprzedzona gruntownymi analizami oraz poparta danymi i aktualnie je gromadzimy. Decyzja musi też uwzględniać potrzeby osób ubogich energetycznie, których nie możemy nagle pozostawić bez możliwości ogrzewania domów węglem. Wcześniej należy przygotować odpowiednie rozwiązania zastępcze.

Dziś nie mamy jeszcze pełnych danych o liczbie budynków poza siecią ciepłowniczą, a to ona w dużym stopniu będzie determinowała nasze plany. Mieszkańcy bez dostępu do ciepła sieciowego będą musieli przełączyć się na czystsze źródła energii, bo nie dotujemy instalacji nowych kotłów węglowych. Część warszawianek i warszawiaków mieszkających w tych lokalach to osoby mniej zamożne, które będą potrzebowały wsparcia. I na samej instalacji fotowoltaiki lub pompy ciepła się nie skończy. Konieczna będzie gruntowna termomodernizacja, bo zdarza się, że budynki są w fatalnym stanie technicznym. Dlaczego jesteśmy ostrożni w deklaracjach.

Sam pomysł nie jest nowy. Lokalni aktywiści przypominają, że idea objęcia Warszawy zakazem stosowania węgla pojawiła się już na etapie prac nad uchwałą antysmogową dla Mazowsza. Ostatecznie się z niej wycofano, co nie znaczy, że takich dyskusji między ratuszem a sejmikiem nie ma, prawda?

Owszem, rozmowy na różnych poziomach się toczą, na razie nieformalnie. Jesteśmy w kontakcie zarówno z władzami, jak i radnymi sejmiku województwa. Ale przypomnijmy, że przyjęcie uchwały nie leży w kompetencji miasta, tylko sejmiku. W tej całej antysmogowej układance brakuje jeszcze jednego kluczowego gracza, czyli rządu. A to on powinien przedstawić harmonogram, nawet z odległą perspektywą czasową, i powiedzieć, kiedy zamierza odejść od stosowania węgla w całym kraju. Władze centralne powinny też w sposób zdecydowanie bardziej efektywny wesprzeć mniej zamożne gminy środkami na wymianę przestarzałych kotłów.

Mapa zanieczyszczeń benzoapirenem opracowana przez wojewódzki inspektorat ochrony środowiska (WIOŚ) pokazuje, jak wiele zanieczyszczeń napływa do stolicy z tzw. obwarzanka. Warszawa może wymienić wszystkie piece na swoim terenie, ale powietrze nie zna granic i smog trafi do mieszkańców stolicy z okolicznych miejscowości, tak jak widzimy to na przykładzie Krakowa.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie