statystyki

PiS i Timmermans. Starzy wrogowie na nowej wojnie [OPINIA]

autor: Magdalena Cedro12.12.2019, 07:33; Aktualizacja: 12.12.2019, 08:19

Mateusz Morawiecki zasiądzie dziś z przywódcami pozostałych 27 krajów członkowskich do rozmów o neutralności klimatycznej. Obok Polski na osiągnięcie zeroemisyjności w 2050 r. do tej pory nie zgodzili się Czesi i Węgrzy. Od wciągnięcia tych trzech stolic na pokład zależy, czy Unia Europejska będzie mogła na madryckim szczycie zaprezentować się jako światowa forpoczta walki o zatrzymanie zmian klimatycznych.

Polski rząd w ostatnim tygodniu budował przekaz pod pozytywny wynik szczytu. Warszawę satysfakcjonowało zaproponowane przez przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen 100 mld euro na transformację energetyczną (chodzi zarówno o bezpośrednie transfery, jak i pożyczki na zielone rozwiązania). Dlatego we wtorek oświadczenie ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, który powiedział, że na razie nie ma gruntu pod porozumienie, zostało odebrane jako spore zaskoczenie. Ale tak naprawdę jeszcze w zeszłym tygodniu minister zapowiadał, że sprawa się nadal waży i decyzja ostatecznie zostanie podjęta dopiero na szczycie.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie