statystyki

Grześkowiak: Obierki z kuchni z powodzeniem zastępują węgiel [WYWIAD]

autor: Katarzyna Nocuń20.11.2019, 09:39; Aktualizacja: 20.11.2019, 09:39
- Zagospodarowanie bioodpadów w biogazowni to sposób na ograniczenie wzrostu cen opłat za śmieci - mówi w rozmowie z DGP Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego w Ostrowie Wielkopolskim.

- Zagospodarowanie bioodpadów w biogazowni to sposób na ograniczenie wzrostu cen opłat za śmieci - mówi w rozmowie z DGP Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego w Ostrowie Wielkopolskim.źródło: ShutterStock

- Zagospodarowanie bioodpadów w biogazowni to sposób na ograniczenie wzrostu cen opłat za śmieci - mówi w rozmowie z DGP Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego w Ostrowie Wielkopolskim.

Do 2025 r. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy chce odjeść od węgla. W jakim kierunku ciepłownia będzie się modernizować?

Na dzisiaj mamy 50-proc. udział węgla w miksie energetycznym. 25 proc. to biomasa, a 25 proc. gaz w kogeneracji. W ostatnich tygodniach otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dwa kogeneracyjne bloki gazowe. Pozwoli nam to zmniejszyć udział węgla w miksie energetycznym o połowę, czyli do 25 proc. Chcemy też produkować biogaz z odpadów organicznych: zielonych, kuchennych. W oparciu na biogazie chcemy wytwarzać i prąd, i ciepło.

Dofinansowanie na instalacje gazowe udało się uzyskać w samą porę. Unia Europejska odchodzi już od wspierania gazu.

Czekamy na nowy budżet unijny – liczymy na środki na odnawialne źródła energii. Mamy w przygotowaniu projekt budowy biogazowni, która będzie przyjmować odpady organiczne. Oczywiście zakład ma też zdolność kredytową. Wymóg udziału 25 proc. środków własnych w projektach nie jest dla nas trudny do osiągnięcia.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie