statystyki

Grześkowiak: Obierki z kuchni z powodzeniem zastępują węgiel [WYWIAD]

autor: Katarzyna Nocuń20.11.2019, 09:39; Aktualizacja: 20.11.2019, 09:39
- Zagospodarowanie bioodpadów w biogazowni to sposób na ograniczenie wzrostu cen opłat za śmieci - mówi w rozmowie z DGP Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego w Ostrowie Wielkopolskim.

- Zagospodarowanie bioodpadów w biogazowni to sposób na ograniczenie wzrostu cen opłat za śmieci - mówi w rozmowie z DGP Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego w Ostrowie Wielkopolskim.źródło: ShutterStock

- Zagospodarowanie bioodpadów w biogazowni to sposób na ograniczenie wzrostu cen opłat za śmieci - mówi w rozmowie z DGP Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego w Ostrowie Wielkopolskim.

Do 2025 r. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy chce odjeść od węgla. W jakim kierunku ciepłownia będzie się modernizować?

Na dzisiaj mamy 50-proc. udział węgla w miksie energetycznym. 25 proc. to biomasa, a 25 proc. gaz w kogeneracji. W ostatnich tygodniach otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dwa kogeneracyjne bloki gazowe. Pozwoli nam to zmniejszyć udział węgla w miksie energetycznym o połowę, czyli do 25 proc. Chcemy też produkować biogaz z odpadów organicznych: zielonych, kuchennych. W oparciu na biogazie chcemy wytwarzać i prąd, i ciepło.

Dofinansowanie na instalacje gazowe udało się uzyskać w samą porę. Unia Europejska odchodzi już od wspierania gazu.

Czekamy na nowy budżet unijny – liczymy na środki na odnawialne źródła energii. Mamy w przygotowaniu projekt budowy biogazowni, która będzie przyjmować odpady organiczne. Oczywiście zakład ma też zdolność kredytową. Wymóg udziału 25 proc. środków własnych w projektach nie jest dla nas trudny do osiągnięcia.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie