statystyki

RPO apeluje o weto wobec ustawy środowiskowej

autor: Julita Żylińska08.08.2019, 08:20; Aktualizacja: 08.08.2019, 08:21
podpis, dokument, akt, prawo

Chodzi o projekt ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może się wiązać z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich wysłał list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o odmowę podpisania nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Senat bez poprawek przyjął ustawę 2 sierpnia. Ma ona skrócić procedury związane z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej przez inwestorów, ale zdaniem RPO i ekologów pogorszy jednocześnie ochronę prawną osób mieszkających obok terenu inwestycji podlegającej takiej procedurze.

List do prezydeta w imieniu Adama Bodnara podpisał jego zastępca Stanisław Trociuk. W ocenie rzecznika zmiana przepisów drastycznie utrudni społecznościom lokalnym udział w postępowaniach dotyczących uciążliwych inwestycji. Wskazuje, że fermy zwierząt futerkowych, ubojnie, kurniki, garbarnie czy składy odpadów przysparzają kłopotów mieszkańcom wsi i obrzeży miast. Zdaniem RPO już teraz walka z taką inwestycją jest bardzo trudna, a kluczowa jest możliwość uzyskania informacji. Tymczasem po zmianie przepisów inwestor nie będzie musiał imiennie zawiadamiać wszystkich stron postępowania o wydanie decyzji środowiskowej, jeżeli jest ich więcej niż 10 (dotychczas 20). Wówczas o inwestycji będzie można informować w formie publicznego obwieszczenia na podstawie art. 49 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego. Jest to ułatwienie dla inwestorów, bo unikną komplikacji związanych z odbiorem listów i skutecznym zawiadomieniem. Ale zdaniem Bodnara ze szkodą dla mieszkańców, bo będzie im trudniej dowiadywać się o przebiegu sprawy.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • CzarnyZajaczek(2019-11-15 22:50) Zgłoś naruszenie 00

    kolejna ustawa deweloperska, jakby mieszkańcy się dowiedzieli to się naśle księdza z maczetami

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie