statystyki

Zamiast Harvardu NAWA ściągająca naukowców do Polski

autor: Urszula Mirowska-Łoskot04.10.2016, 07:15; Aktualizacja: 04.10.2016, 08:31
studia książki

Cel działania NAWA będzie odwrotny od programu „Studia dla wybitnych”.źródło: ShutterStock

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zastąpi program stypendialny „Studia dla wybitnych”. Będzie nastawiona raczej na ściąganie naukowców zza granicy, niż na ich wysyłanie.

Od roku rząd może wysyłać studentów na uczelnie, które znajdują się w czołówce rankingu szanghajskiego. Z tej opcji co roku mogłoby skorzystać 100 osób, którym budżet ufundowałby zarówno czesne jak i pobyt za granicą, np. w Harvardzie czy Oksfordzie. Taką możliwość daje ustawa z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.). Do tej pory jednak nikt z niej nie skorzystał, bo rząd zawiesił program. – Może on doprowadzić do „drenażu mózgów”. Najlepszych studentów wyślemy na koszt budżetu państwa za granicę, a oni nigdy do nas nie wrócą. Pozbędziemy się elit – przekonywał minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I zapowiedział, że wypracuje inne – bezpieczniejsze – dla Polski rozwiązanie.

Do tej pory jednak resort nauki nie stworzył dla studentów żadnej alternatywy. – Poza tym, że program „Studia dla wybitnych” został zawieszony do czasu wypracowania nowego rozwiązania, nie mamy żadnych szczegółowych informacji co dalej – mówi Ariel Wojciechowski, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak dowiedział się DGP, środki, które miały być przeznaczone na jego utworzenie, resort nauki skieruje do Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Na razie jednak jeszcze trwają prace nad jej powołaniem. Ministerstwo nie określiło, jakie konkretnie programy stypendialne się w niej znajdą.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane