statystyki

31 sierpnia mija termin przekazania świadczeń urlopowych nauczycielom

autor: Magdalena Sobczak29.08.2016, 10:08; Aktualizacja: 29.08.2016, 10:46
nauczyciel, szkoła

Część szkół przyjmuje praktykę ewidencji świadczeń urlopowych nauczycieli na koncie 231 – „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” i nie jest to błąd.źródło: ShutterStock

Szkoły i placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mają taki obowiązek raz w roku. Pracodawcom, którzy czekają z ich wypłatą, zostało więc niewiele czasu.

Obowiązek wypłaty świadczenia urlopowego nauczycielom wynika bezpośrednio z przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela. Określają one sposób obliczania wysokości tego świadczenia i zasady jego wypłaty. Warto przypomnieć, że na podstawie Karty nauczyciela świadczenie to przysługuje wyłącznie nauczycielom zatrudnionym w szkołach publicznych.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli przewidziane w Karcie nauczyciela jest wypłacane z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS), ustalonego proporcjonalnie do czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. Należy wypłacić je wszystkim nauczycielom pozostającym w zatrudnieniu w danym roku szkolnym. W przypadku nauczycieli okres zatrudnienia liczony jest od 1 września poprzedniego roku kalendarzowego do 31 sierpnia roku bieżącego. W 2016 r. wysokość świadczenia urlopowego przypadająca na jednego nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć, pozostającego w stosunku pracy przez cały rok szkolny wynosi 1093,93 zł. Nauczyciel otrzymuje świadczenie urlopowe obligatoryjnie, tj. niezależnie od jego sytuacji socjalnej, co jest wyjątkiem od podstawowej zasady dotyczącej wydatkowania środków z ZFŚS. Od świadczenia trzeba pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Świadczenie urlopowe do wysokości odpisu podstawowego nie jest uwzględniane w podstawie ustalania składki na ubezpieczenia społeczne oraz nie podlega składce na ubezpieczenie zdrowotne.

Można się zastanawiać, czy przy ewidencji świadczenia urlopowego nauczycieli stosować konto 231 – Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń czy konto 234 – Pozostałe rozrachunki z pracownikami. Bierze się to stąd, że świadczenie urlopowe nie jest wynagrodzeniem. Jednak oba rozwiązania są dopuszczalne. Praktyka może być różna, w zależności od zasad przyjętych przez daną szkołę w zakładowym planie kont. Oba rozwiązania są jednak prawidłowe.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • xyz(2016-08-30 06:58) Zgłoś naruszenie 10

    Tu nie trzeba kryteriów dochodowych, należy się każdemu nauczycielowi. W każdym innym przypadku dochodowość jest ważna. Nawet jeśli wszyscy zarabiają minimum socjalne. Państwo prawa a prawa jakby inne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane