Polscy studenci są zadowoleni z obranej ścieżki kształcenia. 58 proc. ankietowanych uważa, że wybrane studia dobrze przygotowują ich do wyzwań rynku pracy – pokazało badanie przeprowadzone na zlecenie Boston Consulting Group oraz Fundacji Poland 2.0. Spory odsetek młodych pracy chce jednak szukać za granicą.
Badanie przeprowadzono w październiku 2024 r. w ramach przygotowań do tegorocznej edycji Poland 2.0 Summit wśród prawie 200 studentów z polskich i zagranicznych uczelni, uczestników konferencji. Celem było zebranie szczegółowych informacji na temat oczekiwań, obaw i marzeń młodego pokolenia, tak by lepiej zrozumieć, jakie działania mogą wspierać ich rozwój oraz gotowość do sprostania przyszłym wyzwaniom.
Młodzi chcą wyjeżdżać, to sygnał alarmowy
Badania pokazały, że blisko 60 proc. ankietowanych jest zadowolona ze swojej edukacji, bo uważa, że przygotowuje ich ona do wyzwań rynku pracy, nie tylko obecnego, ale i tego, który nastanie za 5-10 lat. Ponad 36 proc. badanych wybrała kierunki biznesowe, prawnicze przyciągnęło blisko 12 proc. a inżynieryjne niecałe 11 proc.
Najwięcej ankietowanych osób chciałoby pracować w branży technologicznej – 27 proc. i finansach – ponad 22 proc. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się obszary kreatywne związane z modą czy sztuką.
Polska jest postrzegana jako raczej przeciętne miejsce pracy w porównaniu z innymi krajami. Ponad 70 proc. respondentów deklaruje chęć zatrudnienia za granicą.
– To sygnał alarmowy – Polska musi zadbać o bardziej atrakcyjną ofertę dla talentów, dbając o nowoczesne podejście do pracy i rozwoju. To wyzwanie, ale i szansa na budowanie innowacyjnej gospodarki – komentuje Natalia Kwiecień, dyrektorka rekrutacji BCG Warszawa.
Pozytywnie o sztucznej inteligencji
Ponad 25 proc. ankietowanych korzysta codziennie z narzędzi sztucznej inteligencji do tworzenia treści kreatywnych, a kilka razy w tygodniu – 39 proc.
Większość respondentów, ponad 50 proc., widzi pozytywny wpływ AI na rynek pracyi swoją karierę, choć 35 proc. obawia się zagrożeń, takich jak deepfake i dezinformacja.
– Wyniki badania pokazują, że młode pokolenie nie tylko szybko adaptuje nowe technologie, ale także będzie kluczowym katalizatorem przyspieszonej adopcji AI w korporacjach – mówi Natalia Kwiecień.
Nowe wartości w pracy i wyjście z bańki pokoju
Badanie pokazało, że hybrydowy lub zdalny model pracy cieszy się ogromnym zainteresowaniem – aż 70 proc. ankietowanych chciałoby pracować w ten sposób. Jest to wyraźna zmiana w oczekiwaniach względem przyszłych pracodawców.
Choć wysokie zarobki pozostają dla studentów ważne, coraz częściej wskazują oni na inne priorytety, takie jak międzynarodowe środowisko pracy oraz równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Ciekawym trendem jest to, że prestiż zawodowy zdecydowanie schodzi na dalszy plan. Na jego znaczenie wskazywało mniej niż 7 proc. ankietowanych.
Konflikty zbrojne i napięcia międzynarodowe budzą powszechne zainteresowanie (śledzi je blisko 60 proc.), jednak ich wpływ na decyzje studentów związane z wyborem miejsca studiów i pracy jest stosunkowo ograniczony. Zaledwie ponad 11 proc. uważa, że mają one znaczenie.
– Ciekawe, jak wielu młodych ludzi zaczęło na bieżąco śledzić konflikty zbrojne na całym świecie, nasza świadomość globalnych problemów wzrosła i sama w swoim otoczeniu obserwuję większą troskę o prewencję konfliktów zbrojnych. Ludzie zaczynają planować „co by było gdyby…”, edukują się i obserwują świat dookoła – stwierdza Paulina Domek, jedna z organizatorek Poland 2.0 Summit. Według niej to z jednej strony strach i obawa, a z drugiej – otworzenie oczu na otaczający nas świat i wyjście z bańki mówiącej o niezachwianym pokoju.
Jak czytamy w podsumowaniu badania, wskazuje ono na rosnącą świadomość i otwartość polskich studentów na zmieniające się warunki pracy oraz nowe technologie. Współczesny student szuka równowagi, wyzwań i możliwości rozwoju w międzynarodowym środowisku.
Badanie zostało przeprowadzone przy okazji X edycji konferencji Poland 2.0 organizowanej przez diasporę polskich studentów z europejskich uczelni. Tegoroczna edycja konferencji odbyła się w Hadze w dniach 22-23 listopada.
Program mentoringowy wspiera młode pokolenie
W wędrówce po ścieżce kariery pomaga program mentoringowy EmpowerPL+UA, powstały z inicjatywy Boston Consulting Group oraz Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. Łączy on przedstawicieli biznesu oraz ekspertów świata nauki z najbardziej uzdolnionymi polskimi i ukraińskimi studentami z uczelni w Polsce i za granicą. Celem jest zapewnienie wsparcia rozwoju zawodowego młodych talentów, pomoc w wyborze ścieżki zawodowej oraz dzielenie się doświadczeniem. 15 grudnia zakończył się proces aplikacji do VIII edycji programu, wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone w styczniu 2025 roku. Dotychczas z programu skorzystało ponad 440 młodych ludzi.