Uniwersytet OEES, w ramach ruchu Open Eyes Economy, zainicjował pilotażowy projekt pod nazwą Akademia Odpowiedzialnego Rozwoju. Projekt ten ma na celu zwiększenie świadomości i zaangażowania młodego pokolenia w projektowanie świata opartego na zrównoważonym rozwoju i ekonomii wartości. Akademia dąży do edukacji młodych ludzi dotyczącej podejmowania świadomych i odpowiedzialne decyzji, kształtujących lepszą przyszłość dla nas wszystkich.
Model Edukacyjny
Model edukacyjny Akademii został wypracowany w gronie międzynarodowych ekspertów i został zawarty w przewodniku „Jak edukować młodzież w zakresie zrównoważonego rozwoju”. Przewodnik ten analizuje wyzwania edukacji klimatycznej i identyfikuje skuteczne, innowacyjne metody edukacji młodzieży. Dzięki temu uczestnicy projektu mają dostęp do najnowszej wiedzy i praktyk, które pozwalają im lepiej zrozumieć i angażować się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
W ramach programu Akademii odbyły się trzy tematyczne moduły w tym jeden z nich poświęcony został tematyce „ZERO WASTE W PRAKTYCE”. Podczas kilku miesięcy uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wielu inspirujących wydarzeniach i spotkaniach bogatych w wiedzę merytoryczną, inspirujące wykłady, warsztaty, spotkania z ekspertami i projekty.
„Dlaczego potrzebujemy być zero waste?”
To pytanie towarzyszyło uczestnikom przez cały okres trwania modułu. Podczas cyklu wykładów i dyskusji zatytułowanych „Dlaczego potrzebujemy być zero waste?” eksperci z różnych dziedzin, przedstawili istotę problemu nadmiernego zużycia i odpadów oraz korzyści płynące z adaptacji zasad zero waste w codziennym życiu. Dr hab. Joanna Kulczycka uświadomiła uczestnikom powagę problemu i potrzebę wprowadzenia zasad zero waste do codziennego życia. Dr inż. Agnieszka Sznyt przybliżyła temat innowacji i działań niezbędnych do osiągnięcia tego celu. Katarzyna Węgrowska zainspirowała do autorefleksji nad ekologicznymi nawykami, a Joanna Kądziołka podkreśliła, że działania proekologiczne nie są indywidualnym wysiłkiem, lecz wspólną troską.
„Reduce, Reuse, Recycle, Rot” - to kolejny przystanek podczas przygody z Zero Waste.
Uczestnicy na własne oczy zobaczyli działanie krakowskiej ekospalarni gdzie pod okiem ekspertów poznali zasadę 4R jej zastosowanie i korzyści w zmianie sposobu zarządzania zasobami tą metodą. Niedługo później mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Polskiego Paktu Plastikowe, którzy przedstawili ideę jego działania.
Biznes i Zero Waste - Co mają ze sobą wspólnego?
Seria wykładów i paneli dyskusyjnych poświęconych dobrym praktykom zero waste w biznesie pozwoliła uczestnikom zapoznać się z przykładami firm, które skutecznie wdrażają zasady minimalizacji odpadów w swoich działaniach operacyjnych i strategiach biznesowych. Uczestnicy, podzieleni na grupy, opracowywali projekty promujące ideologię zero waste, co pozwoliło im praktycznie zastosować zdobytą wiedzę. Następny elementem działań tego modułu było uczestnictwo w warsztatach z zarządzania projektami społecznymi, który umożliwił zdobycie praktycznych umiejętności niezbędnych do efektywnego planowania, realizacji i monitorowania działań promujących ideę zero waste w społecznościach lokalnych i organizacjach.
W program działań i aktywności członków modułu nie było czasu na nudę. Pod hasłem „Less is More” odbył się Hackathon, podczas którego uczestnicy pracowali nad kreatywnymi rozwiązaniami mającymi na celu minimalizację odpadów i promowanie zrównoważonego stylu życia. Współpraca i zaangażowanie uczestników zaowocowały innowacyjnymi pomysłami wspierającymi ideę zero waste. W ramach modułu powstały cztery grup:
- “VOGU(L)E WASTE”
- „Podcast ekologiczny”
- „Zielone Łapy”
- „Ekokonsultanci”
Zadaniem grup było promowanie idei Zero Waste w lokalnej społeczności. Efektem tych przygotowań były: projekty promujące modę przyjazną dla środowiska, podcasty “Smak doświadczenia”, które przeniosły nas w świat rozmów na tematy ekologiczne i środowiskowe. To też Warsztaty w duchu zero waste, podczas których tworzyliśmy akcesoria dla zwierząt z niepotrzebnych już materiałów ale też projekt "Konsultant ekologicznych wydarzeń", mający na celu pomaganie organizacjom w planowaniu wydarzeń zgodnych z ideą zero waste.
Jak każdy moduł Akademii, zakończył się spotkaniem podsumowującym dającym ogląd uczestnikom na to jaką drogę przemierzyli podczas kilku miesięcy intensywnej pracy i czego się nauczyli.
Akademia Odpowiedzialnego Rozwoju to wyjątkowa inicjatywa, która nie tylko edukuje młodych ludzi w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale także inspiruje do podejmowania konkretnych działań na rzecz ochrony naszej planety. Jak mówi jeden z uczestników “Z pewnością zwrócił mi uwagę, że nie zdawałem sobie sprawy, ile obszarów w temacie zero waste jest, w których mogę zaoszczędzić czas, pieniądze i energię.” Udział w kursie to także rozwój kompetencji społecznych, takich jak umiejętności komunikacji, empatii, przywództwa oraz współpracy w grupie. Dzięki programowi uczestnicy zdobywają wiedzę, umiejętności i motywację do działania, stając się liderami zmian na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości. Myślę, że ma to ogromny wpływ na moje myślenie o życiu „mniej marnotrawstwa” i większej ostrożności w moich wyborach. Z drugiej strony nie miałem żadnej wiedzy na ten temat, więc pomogło mi to bardziej się tym zainteresować.” - podsumowuje uczestnik. Działania i informacje z poszczególnych modułów już wkrótce będzie można śledzić na platformie VOD i w przewodniku Akademii Odpowiedzialnego Rozwoju.
A już 18-19 listopada w Krakowie Akademia Odpowiedzialnego rozwoju pojawi się na kongresie Open Eyes Economy Summit, podczas którego odbędzie się dedykowana sesja uporzechniająca działania Akademii.