Chcesz powiedzieć co myślisz o systemie edukacji? Masz okazję, MEN stworzył platformę dyskusyjną. Nauczyciele, rodzice, uczniowie, samorządowcy, przedstawiciele trzeciego sektora - wszyscy mogą wspólnie dyskutować na portalu Nasza Edukacja.

Nasza Edukacja to nazwa strony i nowego projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej. W założeniu ma to być platforma dyskusyjna otwarta dla wszystkich, którzy chcą wyrazić opinię na temat systemu edukacji w Polsce. Autorzy zapewniają jednak, że to nie tylko miejsce do dyskusji. Autorzy przekonują jednak, że to nie tylko miejsce do dyskusji, a użytkownicy będą mieć realny wpływ na kształt narodowej edukacji. Czy tak jest w rzeczywistości?

Do dyskusji zaproszeni są nie tylko pracownicy szkół, ale także uczniowie i rodzice. Inicjatorzy projektu liczą także na udział samorządowców, akademików i przedsiębiorców. Końcowym efektem "Naszej Edukacji" ma być stworzenie dokumentu "Porozumienie dla Edukacji", zbierającego postulaty przedstawione na forum. Jak powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska, MEN zależy na tym, aby "wszyscy, którzy tworzą szkołę bądź na sercu leży im przyszłość naszej edukacji, wzięli udział w tej ogólnopolskiej dyskusji".

Minister Kluzik-Rostkowska zapewniała, że internetowe dyskusje na portalu mogą zasugerować, jakimi tematami trzeba się zająć w czasie planowanego na sierpień Kongresu Edukacji. "Jedni chcą większego udziału rodziców w życiu szkoły, drudzy woleliby go minimalizować. Dlaczego się o to nie pokłócić?" - pytała. MEN już teraz zaproponował swoje tematy:

- Jak budować dobrą współpracę rodziców z nauczycielami?
- Po co nam oceny?
- Jak, nie zamykając szkół, odpowiedzieć na malejącą liczbę uczniów?
- Jak mądrze korzystać z technologii w szkole?
- Dlaczego przez ponad 100 lat nie zmieniliśmy modelu szkoły?
- Jakiej szkoły chcemy w XXI wieku?
- Dobry dyrektor, czyli jaki?
- Co to znaczy dobry nauczyciel?
- Jakich umiejętności potrzebuje absolwent wchodzący w dorosłe życie?Kongres Edukacji jest organizowany co dwa lata. Tym razem ponad tysiąc osób związanych z edukacją zjedzie w ostatni weekend sierpnia do Katowic. Swoje tematy do debaty można zgłaszać na stronie naszaedukacja.men.gov.pl.

Serwis internetowy jest jednym kilku elementów projektu “Nasza Edukacja”, który według zapewnień MEN ma zachęcić Polaków do dyskusji o polskich szkołach. Powstał w wyniku prac Zespołu ds. Strategii przy Minister Edukacji Narodowej, we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych.