W MEiN trwają prace nad zmianą przepisów o zwolnieniach lekarskich z lekcji W-F-u. Chodzi o to, żeby długoterminowe zwolnienia wystawiali lekarze specjaliści – powiedział we wtorek w Radiu Zet minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zapytany o to, czy długoterminowe zwolnienia dla uczniów z lekcji wychowania fizycznego będą odtąd wystawiali lekarze specjaliści, Czarnek poinformował, że nie ma jeszcze takich przepisów.

"Postulat ministra sportu Kamila Bortniczuka rzeczywiście jest sensowny. Oczywiście, że jest wiele dzieci i młodzieńców, którzy muszą mieć zwolnienia z W-F-u ze względu na swój stan zdrowia. No ale też wiemy, że w wielu przypadkach te zwolnienia są na wyrost. A dzisiaj, zwłaszcza w sytuacji pocovidowej, po tym długim okresie nauki zdalnej, kondycja fizyczna dzieci i młodzieży, jak stwierdzają wszyscy specjaliści (...), jest gorsza niż przed covidem" – ocenił. Dodał, że sytuacja wymaga zwiększenia liczby lekcji W-F-u.

W tej sytuacji – według niego – "zwolnienia na wyrost powinny być likwidowane".

"Pomysł, żeby zwolnienia długoterminowe wystawiali specjaliści z poszczególnych specjalności – kardiologiczne kardiolog, neurologiczne neurolog i tak dalej – jest godny rozważenia" – zaznaczył Czarnek.

Szef MEiN poinformował, że trwają prace nad zmianą tych przepisów.(PAP)

Autor: Iwona Żurek