Nadal największym zainteresowaniem cieszą się takie kierunki jak: informatyka, psychologia, prawo. Studia w Polsce podejmuje coraz więcej cudzoziemców. Na kandydatów wciąż czeka sporo wolnych miejsc

Tegoroczni maturzyści tłumnie rejestrują się na studia, zwłaszcza bezpłatne. Część ma już wyniki, ale rekrutacja nadal trwa.
Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (UEK) liczba kandydatów z Polski (na studia stacjonarne pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie) przekroczyła już 7,2 tys. osób - to ponad tysiąc więcej niż rok wcześniej. Natomiast w przypadku cudzoziemców zgłoszeń jest już dwukrotnie więcej niż podczas zeszłorocznej rekrutacji - zarejestrowanych jest 769 obcokrajowców (w 2021 r. było ich 354), interesują ich studia w języku polskim (572 kandydatów), a także angielskim (197). Dominują Ukraińcy.
- Kandydaci zagraniczni pochodzą z 44 krajów, są to m.in. Ukraina (449 osób), Białoruś, Kazachstan, Nigeria, Mozambik, Rosja, Turcja, Wietnam, Afganistan, Azerbejdżan, Algieria, Brazylia, Czechy, Kongo, Mongolia, Słowacja, Rumunia, Włochy, Zimbabwe, Indie, Jamajka, Jemen, Japonia, Birma - wylicza Paweł Kozakiewicz z UEK.

Zacięta rywalizacja

Niesłabnącą popularnością może pochwalić się Uniwersytet Jagielloński (UJ). - Uczelnia w roku akademickim 2022/2023 jest gotowa przyjąć 9,8 tys. studentów na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. W pierwszej turze naboru aplikacje złożyło 33,4 tys. kandydatów, co stanowi wynik bardzo zbliżony do ubiegłorocznego (33,5 tys.) - mówi Adrian Ochalik, rzecznik UJ.
Można już wskazać kierunki, które cieszą się wśród kandydatów największym zainteresowaniem w tegorocznym naborze. - Najtrudniejsze zadanie mają osoby, które chcą studiować psychologię, gdzie o jedno miejsce walczy 20,63 kandydata. Najwięcej zarejestrowało się właśnie na te studia. Od lat niezmiennie popularnymi kierunkami pozostają także prawo, filologia angielska oraz kierunek lekarski - wylicza Adrian Ochalik.
Podobnie na Uniwersytecie Warszawskim (UW) najwięcej kandydatów jest na kierunki stacjonarne, takie jak: psychologia, zarządzanie, ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria, filologia angielska oraz prawo. Na każdy z nich rejestrowało się po kilka tysięcy osób. - Zarówno w tegorocznej rekrutacji, jak i w latach ubiegłych obserwujemy największe zainteresowanie psychologią. Są to studia interdyscyplinarne, nastawione na osiąganie praktycznych umiejętności oraz rozwijające otwartość na różne idee, uczące poszukiwania i uwzględniania różnych rodzajów argumentacji. Program studiów jest elastyczny, dzięki czemu studenci w określonych granicach mogą kształtować swój własny grafik zajęć oraz profil kształcenia - mówi dr Anna Modzelewska, rzeczniczka prasowa UW.

Informatyka wciąż na topie

Natomiast w przypadku nauk ścisłych od lat prym wiedzie informatyka. Na Politechnice Wrocławskiej (PWr) na pięć najbardziej popularnych kierunków aż trzy są związane z tą dziedziną. Kandydaci najczęściej rejestrują się na informatykę stosowaną. - Trend się utrzymuje, nadal kierunki informatyczne są najbardziej oblegane, z nimi studenci wiążą swoją przyszłość, podobnie jak z tematami cyberbezpieczeństwa. Tradycyjnie duże zainteresowanie jest też automatyką i robotyką - informuje Andrzej Charytoniuk z PWr.
- Najwięcej zgłoszeń ogółem odnotowano, podobnie jak i w zeszłym roku, na informatyce, budownictwie i automatyce, cybernetyce i robotyce - mówi z kolei Barbara Kuklińska-Nowak z Politechniki Gdańskiej (PG). Tegoroczni kandydaci dokonywali podobnych wyborów jak w latach poprzednich. Wśród wskazywanych najczęściej kierunków w pierwszej piątce pojawiły się zielone technologie, które w latach ubiegłych też cieszyły się zainteresowaniem, ale były na dalszych miejscach. - Widzimy, że preferencje nie zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Popularny jest także nowy kierunek, na który rekrutacja odbywa się po raz pierwszy - technologie wodorowe i elektromobilność - dodaje.
Anna Żmuda-Muszyńska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ma podobne spostrzeżenia. - Rekrutacja od kilku lat układa się dość podobnie. W tym roku mamy aż pięć różnych informatyk wśród kierunków z największą liczbą zgłoszeń. Informatyka, cyberbezpieczeństwo, teleinformatyka są także wśród tych z największą liczbą kandydatów na miejsce, blisko po 10 osób - mówi. Dodaje, że kierunki z obszaru IT są od dawna w czołówce najchętniej wybieranych. - Podyktowane to jest z pewnością perspektywicznym charakterem tych studiów, gwarancją zdobycia wykształcenia w obszarach, które wciąż są niezwykle chłonne na nowych, wykształconych pracowników. Programiści i pracownicy sektora IT są rozchwytywani jeszcze w trakcie studiów - zauważa Anna Żmuda-Muszyńska. Podkreśla, że uczelnia nie zaobserwowała wpływu bieżących wydarzeń politycznych czy pandemii na rekrutację i zainteresowanie poszczególnymi kierunkami.
Sytuacja międzynarodowa odbiła się natomiast na popularności studiów związanych z Rosją. W naborze na rok akademicki 2022/2023 kierunki te nie są tak popularne. Spadek liczby kandydatów na takie studia odnotował np. Uniwersytet Gdański. Niektóre uczelnie wciąż nie zapełniły limitów na te fakultety.

Czekają na chętnych

Osoby, które nie dostaną się na wybrane studia w pierwszej turze rekrutacji, mają jeszcze szanse. Na uczelniach są wolne miejsca, i to nawet na kilkunastu kierunkach - zatem nadal jest w czym wybierać. W przypadku UJ dodatkowa tura rekrutacji na stacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie została uruchomiona np. na: biologii, chemii, filologii rosyjskiej, fizyce dla firm, kulturze Rosji i narodów sąsiednich, studiach eurazjatyckich czy polsko-ukraińskich.
Lista dostępnych kierunków w naborze uzupełniającym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach również zawiera wiele pozycji, m.in.: analitykę gospodarczą, dziennikarstwo i komunikację społeczną, ekonomię, finanse i rachunkowość, logistykę w biznesie, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz zarządzanie. ©℗
ikona lupy />
Decyzje maturzystów / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe