Pod koniec przyszłego tygodnia będzie decyzja, czy uczniowie z pięciu województw, w których ferie zimowe były w styczniu, wrócą wcześniej do nauki stacjonarnej - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że decyzja będzie zależeć od sytuacji epidemicznej.

Szef MEiN pytany był w piątek w TV Republika, kiedy z powrotem uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej.

"Pamiętajmy, że dzieci w szkołach są (...). 1,6 mln dzieci nie przerwało nauki, w trybie stacjonarnym uczą się uczniowie klas I-IV (szkół podstawowych - PAP), zerówki i przedszkola" - przypomniał Czarnek. "Natomiast klasy V-VIII i szkoły ponadpodstawowe przerwały naukę przed tygodniem i według wstępnych założeń tam nauka stacjonarna w pełni miała wrócić z końcem lutego" - przypomniał.

"Tyle, że na dzisiejszym Rządowym Zespole Zarzadzania Kryzysowego, wraz z panem premierem, panem ministrem Adamem Niedzielskim i panem ministrem Saczką, i wszystkimi innymi uczestnikami naszej rozmowy, dostrzegamy pewną możliwość przyspieszenia powrotu tych starszych roczników do szkół, zwłaszcza w tych województwach, w których nauka zdalna trwałaby najdłużej. Chodzi o te pięć województw, które ferie miały w styczniu" - dodał minister edukacji i nauki.

Jak zaznaczył, w tych województwach uczniowie będą na nauce zdalnej przez cały luty. "Tu chcielibyśmy przyspieszyć o tydzień, być może o dwa tygodnie, jeśli oczywiście te wskaźniki pandemiczne, które obserwujemy od dwóch dni, optymistyczne, bo jednak tydzień do tygodnia, drugi dzień z rzędu mamy spadek liczby zakażeń, będą kontynuowane w przyszłym tygodniu" - zaznaczył Czarnek.

"Taką decyzję pod koniec przyszłego tygodnia będziemy podejmować, jeśli - jeszcze raz powtarzam - sytuacja pandemiczna będzie na to pozwalała" - zapowiedział.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, od minionego czwartku - 27 stycznia, zawieszone zostało stacjonarne funkcjonowanie szkół podstawowych dla uczniów klas V-VIII i uczniów szkół ponadpodstawowych, przeszli oni na zdalne nauczanie. Ma ono potrwać do 27 lutego.

Uczniowie klas I-IV szkół podstawowych uczą się nadal stacjonarnie. Stacjonarnie pracują też placówki wychowania przedszkolnego.

Jednocześnie nie uległy zmianie terminy ferii zimowych. Przewidziano je w czterech terminach.

Jako pierwsi w kraju - od 15 do 30 stycznia ferie mieli uczniowie z pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Obecnie trwają ferie w sześciu województwach. Do 6 lutego ferie mają uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego; dla nich ferie zaczęły się 22 stycznia. Z kolei od 29 stycznia do 13 lutego ferie mają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Jako ostatni w tym roku - od 12 do 27 lutego - ferie będą mieć uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka