Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji chce w 2027 r. zorganizować w Polsce EuroSkills – międzynarodowe zawody, które promują podnoszenie umiejętności zawodowych

Doktor Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), zapowiedział podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że fundacja chce, aby prestiżowe mistrzostwa EuroSkills za sześć lat odbyły się w Polsce. Zawody dla adeptów w takich dziedzinach jak gotowanie czy stolarstwo, ale również chmura obliczeniowa czy cyberbezpieczeństwo odbywają się co dwa lata. – Nie tylko biznes, nie tylko edukacja, także różnego rodzaju instytucje społeczne, uczelnie wyższe – tworzymy masę krytyczną do tego, by przekonać światową federację WorldSkills, aby zorganizować te zawody u nas. Część działań będziemy mogli finansować ze środków Erasmus+ – mówił Paweł Poszytek.
Szef FRSE tłumaczył też, jakie znaczenie mają kompetencje zawodowe, cyfrowe i społeczne, a także umiejętności związane z zarządzaniem i organizacją w gospodarce 4.0, która staje się faktem. Zyskały one dodatkowo na znaczeniu przez pandemię.
WorldSkills Poland to jedna z form wspierania rozwoju specjalizacji zawodowych. Nie brakuje do niej chętnych, a reprezentanci Polski zdobywali już laury podczas tej imprezy. Młodzi ludzie chętnie korzystają też z możliwości, jakie stwarza program Erasmus+. – Młodzi Polacy wyjeżdżają, aby szlifować swoje umiejętności za granicą, z kolei np. młodzież niemiecka przyjeżdża do Rzeszowa, żeby zaznajomić się z najnowszymi technologiami poligraficznymi. Właśnie po to jest Erasmus, żeby wymieniać się doświadczeniami. Jeśli dołożymy do tego EuroSkills, mamy harmonijną synergię, która buduje siłę innowacyjnej gospodarki – wyjaśniał dr Poszytek.
Podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu Paweł Poszytek wystąpił m.in. w debacie przedstawicieli świata nauki i samorządu na temat wyzwań współczesnej edukacji zawodowej, a także możliwości, jakie stwarza Unia Europejska poprzez swoje programy edukacyjne. W poprzedniej unijnej perspektywie finansowej ponad 100 tys. młodych ludzi skorzystało z kilkumiesięcznych staży finansowanych z programu Erasmus+. Według dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji pokazuje to skalę możliwości, którą stwarzają unijne programy. Jego zdaniem wyjazdy zagraniczne to nie tylko szansa dla uczniów i studentów na podniesienie swoich kwalifikacji, ale również czynnik przyczyniający się do szybszego rozwoju gospodarczego kraju.
Paneliści dyskutowali także o istotnej roli przywództwa w obliczu wyzwań Przemysłu 4.0. Tomasz Szymczak z Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości podkreślał, że lider przyszłości kształtuje się dzięki otwarciu na świat. Istotna jest więc rola nauczycieli. – Musimy kształcić liderów, którzy widzą więcej. Najważniejsze jest pobudzenie kreatywności połączonej z wyobraźnią. Przy obecnej dynamice na rynku kluczowe jest też przystosowanie się do zmiennych warunków. Dobitnie pokazała nam to pandemia.
Prezes Marek Osiński z DMG Mori oraz Tomasz Kierul, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu, podkreślali rolę umiejętności interpersonalnych. Stwierdzili, że obecnie trzeba podejmować decyzję w oparciu o informację, których jest coraz więcej. Liczy się więc dobra analiza i komunikacja z zespołem. Zgodził się z tym Jarosław Jurzak, samorządowiec powiatu oświęcimskiego, i dodał, że istotna jest również współpraca w międzynarodowym środowisku, elastyczność i szybkość w podejmowaniu decyzji.
Paweł Poszytek przekonywał, że interdyscyplinarność to dziś klucz do sukcesu. – Nawet zdolny programista nie stworzy aplikacji, jeśli nie jest interdyscyplinarny i nie potrafi komunikować się z zespołem – podkreślił. Zwracał też uwagę, jak bardzo w osiąganiu sukcesów pomagają doświadczenia zdobywane przy okazji zagranicznych staży oraz nawiązywane tam kontakty.
bach
foto: materiały prasowe