statystyki

Sześciolatki w szkołach: Zamiast do świetlicy trafiają na stołówki i korytarze

autor: Klara Klinger24.09.2014, 07:15; Aktualizacja: 24.09.2014, 08:56
Przedszkole

Część dyrektorów twierdzi, że można zorganizować dobrze zajęcia, jeśli się tego chceźródło: ShutterStock

Odkąd sześciolatki poszły do szkół, są problemy z zapewnieniem im opieki pozalekcyjnej. Zdarza się, że maluchy trafiają na stołówki i korytarze. DGP sprawdził pod tym kątem wybrane szkoły w kraju.

Przepełnione sale, mieszanie dzieci starszych z młodszymi, brak ciekawych zajęć – niektóre szkoły mają kłopoty z pracą świetlic. Problem przybrał na sile wraz z pojawieniem się w szkołach sześciolatków. We wrześniu do szkół trafiło ponad pół miliona dzieci zamiast ok. 380 tys. jak dotąd. Zdarza się, że opieka świetlicowa odbywa się na korytarzach albo w stołówkach. W jednej części są wydawane posiłki, w drugiej siedzi pani z dziećmi i koloruje obrazki.

– W ubiegłym roku na świetlicę w naszej szkole uczęszczało 25 dzieci. W tym roku już 60 – wylicza pracownik szkoły podstawowej w miejscowości Chocianów (Dolnośląskie). A Beata Rzysko-Wójcik ze szkoły nr 45 im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku podaje swoje rachunki: – Dziś mamy na świetlicy 150 dzieci, o 30 więcej niż przed rokiem.

Jeszcze większy tłok, jak opowiada Maria Stasiak z urzędu dzielnicy na warszawskiej Białołęce, jest w stołecznych placówkach. – U nas świetlica to jak szkoła w szkole. Korzysta z niej połowa spośród 1200 uczniów – przyznaje. Jednym z rozwiązań są zajęcia dodatkowe. Część dzieci nie musi korzystać ze świetlicy, bo wychodzi na plastykę czy muzykę.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • getsgetsg(2014-09-24 16:27) Zgłoś naruszenie 00

    Dalej ujadajcie, z Radwanem na czele, że szkoły za dużo kosztują, że nauczycieli zbyt wielu- zwalniać. Może wreszcie zaczną otwierać się wam ślepka, co takiego się dzieje, za waszym cichym przyzwoleniem.

    Odpowiedz
  • jak długo...(2014-09-24 16:56) Zgłoś naruszenie 00

    I to kolejny dowód, że ta opcja rządząca ciągle kłamie i oszukuje lub zwyczajnie zaklina rzeczywistość. Zastanawiam się jak długo jeszcze Polacy będą ich tolerować.

    Odpowiedz
  • kto jeszcze popiera PO? Bezdzietni?(2014-09-25 05:27) Zgłoś naruszenie 00

    A co to ten POwski rząd obchodzi. Już nam pokazali, gdzie nas mają, kiedy olali MILION PODPISÓW ZA REFERENDUM.

    Odpowiedz
  • karol(2014-09-25 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    A i tak pseudo redaktorek jaśnie Pan Radwan napisze że brak warunków lokalowych i ta ciasnota w szkołach to wina nauczycieli. A sołtys Olszewski mu przyklaśnie .

    Odpowiedz
  • matka 7 latka z klasy II(2014-09-25 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    W artykule pojawia się SP 45 z Gdańska. Szkoda, że Pani redaktor nie napisała, ze akurat w tej szkole świetlica pracuje wzorcowo. Dzieci podzielone są na młodsze i starsze. Mają tyle zajęć, że czasami wydaje mi się że za dużo. Do swoich zadań i zajęć włączają rodziców. Mamy dzieci więcej, ale też są dwie dodatkowe Panie. Może wato być konsekwentnym w swoich wypowiedziach.

    Odpowiedz
  • upsss(2014-09-24 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    najpierw jest jak z przemówieniem premier Kopacz, która nam serwuje, że powołanie nowego rządu jest to wielki dzień dla Polski, a później będzie jak z 6-latkami w szkole, na które wg zapewnień rządowych, szkoły miały być przygotowane w 100% a nie w 50%.

    Odpowiedz
  • komtur(2014-09-24 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Za komuny wybudowano 1000 szkol na Tysiaclecie Panstwa Polskiego ! A ile szkol wybudowano na 25-cio lecie wolnej Polski ???
    Bo przez 25 lat zamknieto kilkaset szkol, przedszkoli i zlobkow !!! A teraz podnosi sie krzyk,ze 6-cio latki nie moga sie pomiescic
    w swietlicach, ktorych brak !!! To sa jaja z Narodu w bialy dzien !!!

    Odpowiedz
  • aaaa(2014-10-08 14:17) Zgłoś naruszenie 00

    Zawsze uważałam ,że szkoła powinna się zaczynać od 1 klasy, a świetlica powinna byś b.dobrze wyposażona i uzupełniana w zabawki, gry sprzęt rekreacyjny Dużo dzieci w ciągu dnia na niej przebywa, często to wyposażenie szybko ulega zniszczeniu i staje się nieatrakcyjne lub wybrakowane. Miło by było jeżeli na świetlicy kilka godzin w tygodniu pracowali też psycholog, pedagog, bibliotekarz, ksiądz- osoby z różnych środowisk mający pozytywny wpływ na dzieci - a nie tylko nauczyciele uczący przedmiotu. Świetlica nie może być przepełniona dlatego wskazane jest aby do niej trafiały dzieci których rodzice pracują, dzieci które dojeżdzają

    Odpowiedz