statystyki

Sześciolatki w szkołach: Zamiast do świetlicy trafiają na stołówki i korytarze

autor: Klara Klinger24.09.2014, 07:15; Aktualizacja: 24.09.2014, 08:56
Przedszkole

Część dyrektorów twierdzi, że można zorganizować dobrze zajęcia, jeśli się tego chceźródło: ShutterStock

Odkąd sześciolatki poszły do szkół, są problemy z zapewnieniem im opieki pozalekcyjnej. Zdarza się, że maluchy trafiają na stołówki i korytarze. DGP sprawdził pod tym kątem wybrane szkoły w kraju.

Przepełnione sale, mieszanie dzieci starszych z młodszymi, brak ciekawych zajęć – niektóre szkoły mają kłopoty z pracą świetlic. Problem przybrał na sile wraz z pojawieniem się w szkołach sześciolatków. We wrześniu do szkół trafiło ponad pół miliona dzieci zamiast ok. 380 tys. jak dotąd. Zdarza się, że opieka świetlicowa odbywa się na korytarzach albo w stołówkach. W jednej części są wydawane posiłki, w drugiej siedzi pani z dziećmi i koloruje obrazki.

– W ubiegłym roku na świetlicę w naszej szkole uczęszczało 25 dzieci. W tym roku już 60 – wylicza pracownik szkoły podstawowej w miejscowości Chocianów (Dolnośląskie). A Beata Rzysko-Wójcik ze szkoły nr 45 im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku podaje swoje rachunki: – Dziś mamy na świetlicy 150 dzieci, o 30 więcej niż przed rokiem.

Jeszcze większy tłok, jak opowiada Maria Stasiak z urzędu dzielnicy na warszawskiej Białołęce, jest w stołecznych placówkach. – U nas świetlica to jak szkoła w szkole. Korzysta z niej połowa spośród 1200 uczniów – przyznaje. Jednym z rozwiązań są zajęcia dodatkowe. Część dzieci nie musi korzystać ze świetlicy, bo wychodzi na plastykę czy muzykę.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • getsgetsg(2014-09-24 16:27) Zgłoś naruszenie 00

    Dalej ujadajcie, z Radwanem na czele, że szkoły za dużo kosztują, że nauczycieli zbyt wielu- zwalniać. Może wreszcie zaczną otwierać się wam ślepka, co takiego się dzieje, za waszym cichym przyzwoleniem.

    Odpowiedz
  • jak długo...(2014-09-24 16:56) Zgłoś naruszenie 00

    I to kolejny dowód, że ta opcja rządząca ciągle kłamie i oszukuje lub zwyczajnie zaklina rzeczywistość. Zastanawiam się jak długo jeszcze Polacy będą ich tolerować.

    Odpowiedz
  • kto jeszcze popiera PO? Bezdzietni?(2014-09-25 05:27) Zgłoś naruszenie 00

    A co to ten POwski rząd obchodzi. Już nam pokazali, gdzie nas mają, kiedy olali MILION PODPISÓW ZA REFERENDUM.

    Odpowiedz
  • karol(2014-09-25 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    A i tak pseudo redaktorek jaśnie Pan Radwan napisze że brak warunków lokalowych i ta ciasnota w szkołach to wina nauczycieli. A sołtys Olszewski mu przyklaśnie .

    Odpowiedz
  • matka 7 latka z klasy II(2014-09-25 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    W artykule pojawia się SP 45 z Gdańska. Szkoda, że Pani redaktor nie napisała, ze akurat w tej szkole świetlica pracuje wzorcowo. Dzieci podzielone są na młodsze i starsze. Mają tyle zajęć, że czasami wydaje mi się że za dużo. Do swoich zadań i zajęć włączają rodziców. Mamy dzieci więcej, ale też są dwie dodatkowe Panie. Może wato być konsekwentnym w swoich wypowiedziach.

    Odpowiedz
  • upsss(2014-09-24 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    najpierw jest jak z przemówieniem premier Kopacz, która nam serwuje, że powołanie nowego rządu jest to wielki dzień dla Polski, a później będzie jak z 6-latkami w szkole, na które wg zapewnień rządowych, szkoły miały być przygotowane w 100% a nie w 50%.

    Odpowiedz
  • komtur(2014-09-24 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Za komuny wybudowano 1000 szkol na Tysiaclecie Panstwa Polskiego ! A ile szkol wybudowano na 25-cio lecie wolnej Polski ???
    Bo przez 25 lat zamknieto kilkaset szkol, przedszkoli i zlobkow !!! A teraz podnosi sie krzyk,ze 6-cio latki nie moga sie pomiescic
    w swietlicach, ktorych brak !!! To sa jaja z Narodu w bialy dzien !!!

    Odpowiedz
  • aaaa(2014-10-08 14:17) Zgłoś naruszenie 00

    Zawsze uważałam ,że szkoła powinna się zaczynać od 1 klasy, a świetlica powinna byś b.dobrze wyposażona i uzupełniana w zabawki, gry sprzęt rekreacyjny Dużo dzieci w ciągu dnia na niej przebywa, często to wyposażenie szybko ulega zniszczeniu i staje się nieatrakcyjne lub wybrakowane. Miło by było jeżeli na świetlicy kilka godzin w tygodniu pracowali też psycholog, pedagog, bibliotekarz, ksiądz- osoby z różnych środowisk mający pozytywny wpływ na dzieci - a nie tylko nauczyciele uczący przedmiotu. Świetlica nie może być przepełniona dlatego wskazane jest aby do niej trafiały dzieci których rodzice pracują, dzieci które dojeżdzają

    Odpowiedz