statystyki

Ocena zadecyduje o dotacji dla uczelni

autor: Urszula Mirowska-Łoskot28.07.2014, 10:30; Aktualizacja: 28.07.2014, 10:34
studia-doktorant-smutek

900 placówek naukowych działa na terenie naszego krajuźródło: ShutterStock

To, ile pieniędzy dostanie placówka naukowa (uczelnia, instytut badawczy, jednostka Polskiej Akademii Nauk), będzie zależało od przyznanej kategorii naukowej, która świadczy o jej jakości.

Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego zmieniającego rozporządzenie w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na finansowanie działalności statutowej.

Resort nauki tłumaczy, że obecny mechanizm jest sumą dwóch czynników: kwoty przeniesienia (zależy od dotacji otrzymanej przez daną placówkę w poprzednim roku) oraz kwoty, na którą składa się liczba osób zatrudnionych, kategoria jednostki (od A+ – najlepsza, do C – najgorsza), rodzaj podmiotu (uczelnia, instytut badawczy czy PAN) oraz współczynniki kosztochłonności badań. Z wyliczeń resortu wynika, że ocena za jakość badań stanowi zaledwie od niespełna 4 proc. (w przypadku PAN) do 22 proc. (uczelnie) całej kwoty dotacji.

– Budziło to zastrzeżenia i nie motywowało do podejmowania działań mających na celu uzyskanie wyższej kategorii – uzasadnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane